banner12

Ankara’nın Başkent Oluşunun 96. Yıl Dönümü Kutlama Programı

11 Ekim 2019 Cuma 18:44

Ankara’nın başkent oluşunun 96. yıl dönümü 13 Ekim 2019 Pazar günü yapılacak törenlerle kutlanacaktır. Törenler, saat 07.15’te Zirvetepe’den 21 pare top atışı ile başlayacaktır. Saat 09.30’da Anıtkabir’de Ankara İl Protokolü ile birlikte Vali Vasip Şahin tarafından mozoleye çelenk konulacak olup saat 11.00’de ise TBMM 2. Meclis Binası’nda kutlama töreni ve konferansla programa devam edilecektir.

Ankara’nın Başkent Oluşunun 96. Yıl Dönümü Kutlama Programı
 

Ankara’nın Başkent Oluşunun 96. Yıl Dönümü Mesajı

 

Millî Mücadele’nin sevk ve idare merkezi olarak üstlendiği başkentlik vasfını ve sorumluluğunu o günden bu yana büyük bir onurla taşıyan Ankara’nın, başkent oluşunun 96. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum.

Ankara, bağımsızlık mücadelemizde stratejik kararların alındığı, milletimizin mukadderatının şekillendiği ve jeopolitik konumuyla öne çıkan önemli bir karargâh olmuştur. Bu anlamda, Ankara’nın başkent oluşu, bir başkentin yeni bir şehre taşınması ya da yeni bir başkent inşası değil, aynı zamanda tarihî bir tekâmül sürecidir. Bu süreçte oluşan Kuvayı Milliye ruhu, Ankara halkının Heyet-i Temsiliye’ye gösterdiği ilgi ve Millî Mücadele’ye verdiği destek, Ankara’nın başkent olmasında etkilidir. 

Bugün ülkemizin ulusal bağımsızlığının sembolü olan Ankara, sahip olduğu tarihî ve kültürel zenginlikleri, sanayi ve teknolojideki gelişimi ile hepimizi gururlandıran önemli bir merkez hâline gelmiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olma onurunu layıkıyla taşıyan Ankara, her konuda öncü rolünü sürdürecek, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Ankara’nın başkent olmasına ve bugüne kadar imarına hizmet etmiş bütün devlet adamlarımızı ve şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum. 

 

VASİP ŞAHİN

                                                                                                      VALİ

banner56

Yorum Gönder

@name x