banner43

Erken seçim var mı, yok mu?

30 Ocak 2017 Pazartesi 14:02

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, referandumdan ‘evet’ çıkması halinde erken seçim olmayacağını savunarak, “Erken seçim ihtimali yoktur” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugüne kadar yaptığı açıklamalarda genel olarak erken seçim olmayacağını belirtti ancak Afrika gezisi dönüşünde kapıyı kısmen açık bıraktı.

Erken seçim var mı, yok mu?
 YENİ MESAJ/HABER-MERKEZİ
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 29 Ocak Pazar günü katıldığı bir TV programında, Anayasa referandumuna ilişkin soru üzerine, "Bir kere erken seçim meselesini kaldıralım. Erken seçim ihtimali yoktur. Türkiye'de yeni seçilmiş bir parlamento var, yapacak çok işi var. Anayasa değişiklik paketi parlamentodan geçti. Parlamento buna benzer çok önemli işler yapacak. Dolayısıyla seçim meselesini bir kenara koymamız lazım" dedi. 

Erdoğan ‘halkın eğilimi’ne bakacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Ocak'ta Afrika gezisine çıkarken Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, referandumun hemen ardından bir seçim olmayacağını, seçimlerin takvime uygun olarak 2019 yılında yapılacağını söylemişti. Erdoğan, Afrika gezisi dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada ise "Seçim noktasına gelince, seçim noktasında konu 2019. Hükümette ya da parlamentoda seçimi erkene almak söz konusu mu? Şu anda öyle bir şey söz konusu değil. Bence milletimizin kararını görmemizde çok büyük fayda var. Bunu gördükten sonra, bunların değerlendirmesi de yapılabilir" diyerek erken seçim kapısını açık bırakmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı, 13 Ocak'taki bir başka açıklamasında ise "Parlamento çalışamayacak hale gelirse düşünülebilir" duruma farklı bir pencereden yaklaşmıştı. 

Başbakan Yıldırım şimdilik tartışılmasını istemiyor

Başbakan Binali Yıldırım da 17 Ocak'ta yaptığı değerlendirmede "Erken seçim için herhangi bir sebep var mı? Arkadaşlar, faraziyeler, ihtimaller üzerine amel olmaz. Erken seçim konularını gündeme getirerek ülkedeki istikrar konusunda tereddüt oluşturmaya gerek yok. Vatandaşlarımız, iş âlemimiz, planlarını yapsınlar, yatırım planlarını ertelemesinler" demişti.

Ekonomideki en büyük problem

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye ekonomisi için en büyük risk nedir?" sorusunu "Bizim kamu olarak dış borcumuz, kabili ihmal seviyededir. Buradaki en büyük tehlikelerden birisinin, özel sektörün dış borcu olduğunu söylememiz lazım. Özel sektörün dış borcunun dövizdeki dalgalanma nedeniyle etkileneceği ortadadır. Dolayısıyla en fazla dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır" diye cevapladı. Kurtulmuş, "Maçka Parkı'nın sanırım bir kısmı kullanılamaz hale gelecek. Bu konudaki görüşünüz nedir?" sorusuna cevaben, belediyenin yeşilin tahrip edilmeyeceğine, ağaçların kesilmeyeceğine ilişkin açıklaması bulunduğunu belirterek, "İnşallah öyle olur. Büyükşehirlerimizde parklarımız, mezarlıklarımız dışında yeşil alan maalesef kalmadı" dedi. Kurtulmuş, terörle mücadelenin had safhada olduğu bir ortamda bedelli askerlik konusuyla ilgili herhangi bir çalışmanın Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında mevcut olmadığına işaret ederek, "Yakın dönemde de bu konunun gündeme gelmesi mümkün değildir" dedi.
banner42

Yorum Gönder

@name x