banner12

Atatürk olmak… Cumhuriyet

Atatürk olmak… Cumhuriyet

İbrahim Fatih Ekici

29 Ekim 2019, 00:03
 Bugün Cumhuriyet Bayramı, hepimize hayırlı olsun, kutlu olsun, Cumhuriyetimiz ilelebet daim olsun.

Tam 96 yıl oldu Atatürk; "Arkadaşlar yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" diyeli.

Tarihin akışını değiştiren kahramanlık destanının neticesinde millete giydirilen kefenin yırtılması ve her türlü manda ve himayenin reddedilip, tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm dünyaya ilan edildiği günü coşku ve gururla kutluyoruz.

Atatürk, Gençliğe Hitabede; "Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir" diye özellikle Cumhuriyetin muhafazası için gençlere görev verirken, öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada da şöyle diyor; "Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister."

Cumhuriyeti korumak ve daha ileriye götürmek için bu özelliklere sahip olmak gerekiyorsa, ya Cumhuriyeti kurabilmek, bu iradeyi koyabilmek ne ister?

Tabii ki, Türkiye Cumhuriyetini kurabilmek için de "Atatürk" olmak gerekir.

Atatürk olmak nedir, ne ister?

Atatürk olmak, Allah aşkı, Peygamber aşkı ve Ehl-i Beyt aşkı ister. Atatürk olmak, seçilmişlik ister, büyüklerin elinin, eli üstünde olmasını gerektirir.  

Atatürk olmak kolay değildir. Bağımsız bir ruh ister, vatan sevgisi ister, iman ister, millet sevgisi ister, sevdiğinde yok olmayı ister. 

Atatürk olmak, mücadele ister, cesaret ister, istikamet ister. Herkesin harcı değildir.

Girdiğin her savaşı kazanabilecek akıl ister, iman ister. Yürek ister Atatürk olmak koskocaman, sapasağlam bir yürek…

Kolay değildir Atatürk olmak… Bütün güç sendeyken, bütün imkânlar elindeyken nefisini devreden çıkartıp, bütün gücü egemenliği milletle paylaşabilmek ister. 

İşgalcilere karşı; "geldikleri gibi giderler" diyebilecek inanmışlık ister. Bu imanla beraber, bütün işbirlikçi ve hainlere rağmen, hayatını millete adayarak, düşmanın pis çizmeleriyle çiğnenen vatanı pislikten arındırmak, düşmanın haddini bildirmek ister.

Atatürk olmak, 'damarlarında asil kan' taşımayı, Milletin makus talihini yenebilecek bilgi ve beceri sahibi olmayı ister.

Bütün düşmanların, canavarca hisle yemeye hazırlandıkları milleti dimdik ayağa kaldırmak, "ya istiklal ya ölüm" diyebilmektir Atatürk olmak.

Atatürk olmak, haklı olduğu hiçbir davada geri adım atmamak, söz konusu vatan, millet ve iman olunca bütün varlığıyla mücadele etmektir. Yedi düvele diz çöktürmek, nice kralları, sultanları önünde saygıyla eğdirmektir. 

Atatürk olmak, milleti kardeş yapabilmek, gönülleri bir yapmak, tek bilek tek yürek olmaktır. Atatürk olmak, bağımsız olmak, bağımsız kalabilmektir. 

O'nu anlamak, söylediklerini hayata geçirmektir.

"Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir" sözünün gereğini yapmaktır.

Cumhuriyet bize mirastır. O'nun hayatını feda ederek milletine bıraktığı en büyük armağanıdır. 

Her ahval ve şeraitte dahi Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumak ve kurtarmak hepimizin görevidir.

Cumhuriyete sahip çıkmak, vatana, devlete, bayrağa ve millete sahip çıkmaktır. Bütün bunların muhafazası ise Atatürk'e sahip çıkmakla mümkündür.

Unutmayın! 

"Atatürk vatandır, Atatürk devlettir, Atatürk bayraktır, Atatürk birleştirici harçtır."

Prof. Dr. Haydar Baş'ın tarihe not düşen bu kelimeleri, hepimizin hafızasına unutulmamak üzere yerleşmelidir.

Yorum Gönder

@name x