banner54

ABD yenilgiye doymuyor

16 Eylül 2014 Salı 12:28

Suriye ve Ukrayna konusunda Rusya ile girdiği bilek güreşini kaybeden ABD, bu kez IŞİD kartını oynayarak Rusya’yı Ortadoğu’dan atmayı amaçlıyor. Moskova ise Washington’un planının farkında

ABD yenilgiye doymuyor

YENİ MESAJ/HABER-ANALİZ

ABD tarafından IŞİD örgütüne karşı oluşturulan koalisyonun temsilcileri, örgüte karşı izlenecek stratejileri görüşmek üzere dün Fransa’nın başkenti Paris’te toplandı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, IŞİD’in küresel bir tehdit olduğunu ve küresel mücadele gerektirdiğini savundu. Fransa hükümeti, ABD’nin IŞİD’e karşı Irak’ta yürüttüğü hava saldırılarını desteklemek amacıyla İngiltere’nin yanı sıra keşif uçuşları başlattığını açıkladı. Fransa’nın yanı sıra konferansa ev sahipliği eden Peşmerge kökenli Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, uluslararası toplumun IŞİD’i her yerde takip altında tutması gerektiğini söyledi. IŞİD’le mücadele edecek koalisyonda 10 Arap ülkesi yer alıyor. Bazı Arap ülkelerinin IŞİD hedeflerini vuracak hava saldırılarına katılmayı önerdiği öne sürüldü. 

Arap ülkelerinden yoğun katılım

Ancak bu önerinin kabul görebilmesi için öncelikle Irak hükümetinin operasyonlara izin vermesi gerekiyor. Dünkü toplantıda Mısır, Irak, Lübnan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri de yer aldı. Peki, 1991 ve 2003 yıllarında Irak’ı iki kez işgal eden ABD, neden 3. bir operasyona gerek duyuyor? Bu sorunun cevabında Ortadoğu’da oluşan yeni dengeler yer alıyor. 

Moskova ile yeni güreş

Bu dengeleri belirleyen gelişmeleri şu şekilde sıralamak mümkün:
1. Hizbullah’ın 2006 yılında Lübnan’a kara harekâtı düzenleyen İsrail’i yenilgiye uğratması. İsrail, o tarihten bu yana Gazze’de iki kez büyük katliam yaptı ancak Hizbullah’ın üzerine gidemedi. ABD-İsrail ikilisi bunun yerine Hizbullah’ın yakın destekçisi Beşar Esad’ı Arap Baharı kisvesi altında devreden çıkarmayı planladı. Ancak bu senaryo, Putin Rusya’sının askeri, ekonomik ve diplomatik alanda Batıya karşı koymasıyla hayata geçmedi. 
2- Ukrayna konusunda da Rusya karşısında tutunamayan ABD ve ortakları, yeniden Ortadoğu’ya dönüş yaptı. Zira Rusya, diplomatik alanda Suriye konusuyla büyümüştü. Washington, IŞİD hamlesiyle Beşar Esad üzerinden Ortadoğu’ya giren Rusya’yı 1991’deki 1. Irak işgalinde olduğu gibi bölgeden söküp atması amaçlıyor. Soğuk Savaş döneminde bölgenin başat aktörlerinden olan Rusya, 1991’de dağıldığından bölgede 20 yıl boyunca varlık gösterememişti. 

İsrail’e ekstra koruma

3- ABD, İsrail’in güvenliğini sağlama almak için Hizbullah’ı da bu operasyonla saf dışı bırakmayı amaçlıyor. 
4- Washington’un İran ile ilgili bir senaryosu var... Tüm gözlemciler IŞİD’in Şii Irak halkına saldırması halinde İran’ın buna göz yummayacağını kaydediyor. ABD ise Rusya ile enerji alanında daha yeni 10 milyar dolarlık anlaşma imzalayan İran’ın Irak’a askeri gücüyle girmesini istemiyor. 

Demokrasi ölsün, kraliyet yaşasın!

5- IŞİD’in bugüne kadar finansörü genelde Suudi Arabistan’dı. Ancak IŞİD tehdidinin bir Frankenstein gibi kraliyet rejimine yönelmesi ihtimali bulunuyor. ABD’nin bölgedeki üç önemli stratejik müttefikinden biri de Suudi kraliyet rejimidir. Diğerleri Mısır Ordusu ile İsrail... Washington, IŞİD hamlesiyle kraliyet rejimi de koruma altına almayı amaçlıyor. Zaten şu anda kraliyet rejimin Suudi askerlerden ziyade Amerikan askerleri ülkedeki üsleriyle koruyor. 

ABD’nin niyeti farklı

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’nin IŞİD’le mücadele için İran’a işbirliği teklif ettiğini, kendisinin buna karşı çıktığını açıkladı. Geçirdiği cerrahi operasyonunun ardından dün hastaneden taburcu edilen Hamaney, hastane çıkışında devlet televizyonuna kısa bir açıklama yaptı. Hamaney, “koalisyonun IŞİD’le mücadeleden daha farklı hedefler peşinde olduğu” görüşünü dile getirdi.

Hamaney, “ABD’liler böyle bir girişimde bulunurlarsa Irak’ta son 10 yılda karşı karşıya kaldıkları sorunlarla bir kez daha yüzleşmek zorunda kalacağını bilmeliler” uyarısında bulundu. 

banner56

Yorum Gönder

@name x