banner12

Devran değişti

06 Nisan 2016 Çarşamba 01:22

Azerbaycan’ın Pazar günkü tek taraflı ateşkes ilanına Ermenistan uymayınca cephe hattında çatışmalar dün de devam etti. 1994 yılının aksine bu kez düşmanına üstünlük kuran Azerbaycan ordusu, Ermeni güçlerin komuta karargâhını imha etti

Devran değişti
 HABER MERKEZİ
Güney sınırları yangın yerine dönen Türkiye'nin bu kez çatışma doğusunda patlak verdi. 1 Nisan gecesinden bu yana Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında 1994'den beri en şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ bölgesinde sınır ihlallerini devam ettirmesine Azerbaycan'ın karşılığı bu kez sert oldu. Ermenistan, Azerbaycan'ın Pazar günü tek taraflı ilan ettiği ateşkese uymayarak, Azerbaycan topraklarında askeri faaliyetlerine devam etti. Bunun üzerine çatışmalar kaldığı yerden yeniden start aldı!

Ermeni karargahı darmadağın

Azerbaycan ordusu, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında devam eden çatışmalarda, Ermeni güçlerin komuta karargahını imha etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "İşgal altındaki bölgelerde bulunan Ermeni komuta karargah merkezi, ordumuzun açtığı ateşle darmadağın edildi. Düşmanın çok sayıda albay ve generali yok edildi" ifadelerine yer verildi.
Operasyonun video görüntüsü de dünya kamuoyuyla paylaşıldı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait bir insansız hava aracını (İHA) da düşürdü.

Ermenistan geri adım atmıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın tek taraflı ateşkes açıklamasına rağmen Ermenistan'ın tansiyonu artırmaya devam ettiği belirtildi. Ermeni güçlerinin, kaybettikleri bölgeleri geri almak için cephe hattının Ağdere, Terter, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde Azerbaycan mevzilerine saldırdığı, sivil yerleşim birimlerine ateş açtığı bildirildi. Açıklamada, çatışmalarda Ermeni güçlerinin çok sayıda kayıp verdiği, Ermenistan askeri araçlarının imha edildiği vurgulandı. Son çatışmalarda Azerbaycan ordusundan 3 askerin şehit düştüğü ifade edildi. Azerbaycan ordusu, sivillerin can güvenliğinin temin edilmesi için 1 Nisan'da operasyonlara başlamış, bazı stratejik tepeler ve yerleşim birimlerini geri almıştı. Çatışmalarda 12 Azerbaycan askeri şehit olmuş, 100'den fazla Ermenistan askeri öldürülmüştü. Böylece şehit düşen Azeri askeri sayısı 15'e yükseldi. 

Anahtar Kelimeler Devran
banner55

Yorum Gönder

@name x