banner12

Esad’ı devirmek hata olur

25 Nisan 2016 Pazartesi 01:11

Başkanlık süresinin bitimine dokuz ay kalan ABD Başkanı Obama, “ABD, İngiltere ya da Batılı ülkelerin Suriye’ye kara birlikleri gönderip Esad rejimini devirmesi hata olur” dedi. Obama ayrıca IŞİD’i yenilgiye uğratamayacaklarını da kabul etti.

Esad’ı devirmek hata olur
 ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye kara birliği gönderme seçeneğini dışladı. Obama, yaptığı açıklamada, askeri çabaların tek başına Suriye’nin sorunlarını çözmeye yeterli olmayacağını belirterek, “ABD, İngiltere ya da Batılı ülkelerin Suriye’ye kara birlikleri gönderip Esad rejimini devirmesi hata olur” dedi.
Barack Obama, başkanlıktaki kalan dokuz aylık süresi içinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin yenilgiye uğratılmayacağını da kabul etti, “Ancak yavaşça, faaliyet gösterdikleri alanı daraltabiliriz” dedi. İngiltere’ye üç günlük bir ziyaret gerçekleştiren Obama, Suriye’nin “içler acısı ve çok karmaşık bir durumda” olduğunu söyledi ve sorunun basit bir çözümü olmadığını vurguladı. ABD Başkanı, “Suriye’nin uzun vadeli sorunlarını çözmek için tek başına askeri çözüm ve bizim kara birlikleri göndermemiz sonuç vermeyecek” diye konuştu. Obama ABD öncülüğündeki koalisyonun “Rakka gibi yerlerde IŞİD’i hedef almaya devam edeceğini, ülkenin bu bölümlerini tecrit edeceklerini, Avrupa’ya yabancı savaşçı gönderen bu bölümlerini hapsedeceklerini” söyledi. ABD Başkanı bunun için uluslararası toplumun bir geçiş sürecinde uzlaşmaya varabilmeleri için Rusya, İran ve ılımlı muhalif gruplar dahil tüm taraflara baskı yapması gerekeceğini belirterek “Ama bu zor” dedi. BBC’nin yaptığı mülakatta, “parlamentolarında Suriye’ye askeri operasyona onay vermeyip hala ABD’nin bir şeyler yapmasını isteyen ülkeleri” eleştiren Obama “İkisi birden olmaz” diye konuştu. Suriye’de Mart 2011’de başlayan savaşta en az 250 bin kişi öldü, milyonlarca kişi evlerini terk etti. 
DIŞ HABERLER
banner55

Yorum Gönder

@name x