banner54

Rusya’dan İran’a önemli destek

26 Kasım 2014 Çarşamba 15:10

Rusya’nın, Batı’ya karşı İslam dünyasına yaptığı koruma ve kollama siyaseti her alanda devam etmekte. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’ın müzakerelerdeki duruşunu ve uranyumu kendi topraklarında zenginleştirme hakkını desteklediğini açıkladı

Rusya’dan İran’a önemli destek
 İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefonda görüştüğü bildirildi. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Putin ile telefonda görüşen Ruhani'nin İran ve Rusya’nın iyi ilişkilere sahip olduğuna dikkati çekerek, “İki komşu ülke olarak, ilişkilerimizin uluslararası arenada da olumlu etkileri olacaktır" dediği belirtildi. Açıklamaya göre Ruhani, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri ile sürdürdüğü nükleer müzakerelerde Rusya’nın rolünü överek, "Bölgenin ve tüm dünyanın çıkarlarına hizmet edecek nihai anlaşmaya, sizin de yardımınızla kısa sürede ulaşacağımızı ümit ediyorum" diye konuştu. Bölgedeki terör sorununu da değinen Ruhani, "Bölge ülkelerinin ve Rusya’nın teröre karşı iş birliği Suriye ve Irak’ta terörün yayılmasını engelledi ve şartları bu ülkeler lehine çevirdi" ifadesini kullandı. Putin ise nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının tüm tarafların çıkarlarına hizmet edeceğini dile getirerek, şöyle devam etti: İran’ın müzakerelerdeki duruşunu ve uranyumu kendi topraklarında zenginleştirme hakkını destekliyoruz. Nihai anlaşmaya varmak için kısa bir zamana ihtiyaç var.

İsrail, nükleer görüşmelerden rahatsız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İran'la yapılacak bir anlaşma, İsrail, bölge ve dünyanın geleceği için son derece tehlike arz etmektedir" dedi. Netanyahu, İsrail parlamentosu Knesset'te yaptığı konuşmada, İran ile yapılan nükleer müzakereleri endişeyle takip ettiklerini, diğer ülkelere de endişelerini ilettiklerini belirtti. Bugün önemli bir gelişme yaşandığını söyleyen Netanyahu, "Her zaman dediğimiz gibi, kötü bir anlaşma yerine hiç anlaşma yapmamak yeğdir. İran'la yapılacak bir anlaşma, İsrail, bölge ve dünyanın geleceği için son derece tehlike arz etmektedir" diye konuştu. Netanyahu, en azından şu an için İran ile bir anlaşmaya imza atılmamasının önemine işaret ederek, "Önümüzdeki zaman diliminde de İran'ın bizi ve diğer ülkeleri tehdit edecek bir nükleer güç haline gelmemesi için mücadele edeceğiz" ifadesini kullandı.
DIŞ HABERLER 

banner56

Yorum Gönder

@name x