banner12

Savaşın tam ortasındayız!

06 Nisan 2016 Çarşamba 01:10

Türkiye Güneydoğu'da kelimenin tam anlamıyla savaşın içinde. Operasyonlar Mardin, Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır'da devam ederken son dönemlerin en yüksek rütbeli kaybını verdik. Binbaşı Turgay Çelik Nusaybin'de şehit oldu. Ankara'dan ise çözüm sürecinin yeniden başlaması konusunda farklı sesler geliyor

Savaşın tam ortasındayız!
 HABER MERKEZİ
Güneydoğu'da terör operasyonları devam ediyor. Mardin Nusaybin, Şırnak ve Hakkari Yüksekova operasyonların en kritik noktaları. Asker, polis ve korucu takviyeli operasyonlarda son günlerde şehit sayısında ürküten bir artış yaşanıyor. Sadece 1 Nisan'dan bu yana yaklaşık 20 askerimiz şehit oldu. Son dönemlerin en yüksek rütbeli kaybı ise Mardin Nusaybin'de yaşandı. Fırat mahallesinde de teröristlerin saldırısı sonucu ağır yaralanan Piyade Binbaşı Turgay Çelik, hastanede şehit oldu. Binbaşı Çelik düzenlenen törenin ardından memleketi Kayseri'ye uğurlandı.

Acı haber Silopi’den geldi

Bir acı haber de operasyonların Ocak ayı sonu itibarıyla bitirildiği Şırnak'ın Silopi ilçesinden geldi. Şırnak'ın Silopi ilçesinde teröristler tarafından zırhlı araca düzenlenen roketatarlı saldırıda 1 polis şehit oldu, 4 polis yaralandı. Teröristlerin yakalanması için geniş kapsamlı operasyon başlatılan ilçede, sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, 1 terörist etkisiz hale getirildi. Saldırı haberinin ardından Silopi'de sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi. İlçede 21.30 ile 04.30 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı, 24 saat uygulanmaya başlandı.

Davutoğlu Silopi’ye gitmişti

Başbakan Ahmet Davutoğlu 4 Mart günü gizlice Silopi'ye giderek burada incelemelerde bulunmuştu. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada "Teröristler kudretimizi test etmeye kalktı, devletimiz gösterdi halkın desteği ile üstesinden geldi. Ben burada bakanlarımızla bir aradayım. Silopi'den başlamak üzere bütün bölgede Mardin'de ilan ettiğimiz birlik huzur planını gerçekleştirmektir" demişti.

Ankara’dan farklı sesler

Bölgede operasyonların bitirildiği yerlerde de güvenlik güçlerimize yönelik saldırılar sürerken Ankara'dan farklı sesler geliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu Diyarbakır ziyareti sırasında bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada "Halkın çözüm sürecinden beklediği şey, silahların tümüyle terk edilmesi. Böyle bir şey olursa, 2013 Mayıs’ına dönülürse, o zamanki gibi PKK tüm silahlı unsurları Türkiye dışına çıkarıp ülke içinde tek bir silahlı unsur kalmazsa, her şey konuşulabilir" dedi. Ankara'da Kızılay Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çözüm sürecine geri dönüşün mümkün olmadığı yönünde mesajlar verdi. Erdoğan “Terör örgütü yöneticileri ve güdümünde hareket edenler zaman zaman müzakere görüşme ve çözüm gibi laflar ediyor. Ortada müzakere edilecek bir şey yoktur, böyle bilinsin. Önlerinde iki yol var: Ya teslim olup adaletin haklarında vereceği karara razı olacaklar, ya da kıstırıldıkları deliklerde birer birer etkisiz hale getirilecekler başka yol yok. Türkiye’nin önünde üçüncü bir yol kalmamıştır” dedi.

Nusaybin’de neden çok kayıp veriyoruz?

Açılım süreci sayesinde dağdan şehre inen teröristler şehirleri bomba deposu haline getirdi. Operasyon bölgesindeki her bina teröristlerin yeni geliştirdikleri bombalı tuzaklarla dolu. Özellikle Mardin Nusaybin'de denenen yeni yöntemler güvenlik güçlerimizin ağır kayıplar vermesine neden oluyor. Bölgeden sık sık acı haberler gelirken güvenlik güçlerimizin artık binalara girmeden dışarıdan atışlarla terörist barınaklarını yok etmesi gündemde. Nusaybin'de kayıpların daha fazla olmasının bir nedeni de ilçenin Suriye sınırında olması. Suriye tarafından kazılan tünellerle YPG- PYD teröristlerinin Türkiye'ye girerek güvenlik güçlerimize karşı saldırılar düzenlediği ifade ediliyor.

ABD’den sonra İngiltere’den de Türkiye uyarısı

Öte yandan ABD’nin, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının ardından bu kez de İngiltere, vatandaşlarına dikkatli olmaları yönünde bir uyarı yayınladı. İngiltere hükümetinin seyahat uyarıları sayfasında Diyarbakır ile Suriye sınırındaki 10 km boyunca seyahat edilmemesi uyarısında bulunuldu. İngiliz vatandaşlarına ayrıca Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Siirt, Tunceli ve Hakkâri’ye gidilmemesi uyarısında bulunuldu. Diyarbakır’a gidecekler özellikle Sur ilçesi ile ilgili olarak bilgilendirildi. Uyarıda “Aralarında Kürtlerin, IŞİD’in ve aşırı sol örgütlerin de olduğu terörist gruplar saldırı planlamaya devam etmektedir. Aşırı dikkatli olun” denildi. Geçtiğimiz günlerde ABD Büyükelçiliği, Türkiye'deki 19 şehirle ilgili vatandaşlarını uyarmıştı. Aralarında İzmir ve Muğla'nın da bulunduğu bu 19 kente gidilmemesini tavsiye eden elçilik, Suriye sınır bölgesinden ve Güneydoğu illerinden özellikle uzak durulmasını istemişti.
Anahtar Kelimeler Savaş'ın
banner56

Yorum Gönder

@name x