banner43

Soykırımcı Almanya'ya İncirlik Üssü açılıyor

12 Haziran 2016 Pazar 04:27

Türkiye'yi soykırımcılıkla suçlayan Almanya'nın yaptıkları yanına kâr kalacak. Almanya'nın kararından sonra AKP'den ‘ilişkiler ciddi etkilenecek' ve 'Alman gâvuru yine yapacağını yaptı' şeklinde açıklamalar gelmişti. Şimdi ise hükümet hiçbir şey olmamış gibi Almanya'nın İncirlik Üssü taleplerini yerine getirmeye hazırlanıyor.

Soykırımcı Almanya'ya İncirlik Üssü açılıyor
 HABER MERKEZİ
Türkiye'yi Ermenilere karşı soykırım yapmakla suçlayan Almanya'ya yönelik kameralar önünde her türlü ağır sözleri kullanan hükümet cephesi perde arkasında Almanya ile hiçbir şey olmamış gibi anlaşmalar imzalıyor. Almanya'nın, İncirlik Üssü'nde kurmak istediği askeri tesisler konusunda Türkiye ile süren görüşmelerde esasa ilişkin ilkesel mutabakatın sağlandığı iddia edildi. 'Teknik Düzenleme' olarak adlandırılan anlaşmanın çok yakında imzalanacağı ifade edildi. Gelişmeyi doğrulayan Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, görüşme sürecinin devam ettiğini belirtirken, 'Ancak esasa ilişkin temel konularda uzlaşma sağlandı' açıklamasını yaptı. Alman yetkili, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu bulunan Alman uçakları ve görev yapan personel için inşa edilmesi planlanan tesisler ve ilave altyapı çalışmalarının, Türk-Alman Teknik Düzenleme anlaşması ile düzenleneceğini söyledi. Almanya, Suriye’de IŞİD’le mücadele kapsamında bir süredir İncirlik’te konuşlu bulunan Alman birliğinin görevini daha etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için üste Almanya için ayrılan alanda gerekli tesislerin inşa edilmesini, altyapının geliştirilmesini talep ediyor. İncirlik’te halen yaklaşık 300 Alman askeri görev yapıyor.

Müsteşarlar imza atacak

Almanya’nın talepleriyle ilgili yapılan müzakerelerde mutabakata varılan konular, her iki ülkenin yetkili mercileri tarafından halen inceleniyor. Nihai inceleme ve değerlendirmelerin yapılması ve ilgili onayların alınması sonrasında, 'Teknik Düzenleme' olarak adlandırılan yazılı anlaşmanın, iki ülkenin savunma bakanlığı müsteşarları tarafından imzalanması öngörülüyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya Savunma Bakanlığı sözcülerinden Boris Nannt, "Genel olarak Türkiye ile işbirliğimiz çok profesyonel ve güven dolu. Ege'de de İncirlik üssünde de çok sıkı bir işbirliği var" şeklinde konuşmuştu. 

Söylem farklı icraat farklı

Almanya'nın soykırım kararı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan gelen ilk tepki, "İlk adımımız büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye çağırmak. Alman parlamentosunun almış olduğu bu karar Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyebilecek olan bir karardır" şeklinde olmuştu. Bu hafta ise Efsane boksör Muhammed Ali'nin cenaze törenini sebebi ile ABD'ye seyahati öncesinde Erdoğan, "Bundan sonraki süreç, bugüne kadar olduğu gibi olmayacaktır. Bu yanlış adımdan Almanya'nın dönmesi gerekir. Dönmeyecek olurlarsa, tabi ki bizim de atmamız gereken adımlar da farklı olacaktır" ifadelerini kullanmıştı. AKP Sözcüsü Yasin Aktay ise soykırım tasarının Alman vekiller tarafından kabul edilmesinin Berlin ile Ankara arasındaki ilişkilere ciddi şekilde zarar verdiğini söylemişti. AKP milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu ise "Alman gâvuru yine yapacağını yaptı. Her zaman söyledim; Almanya bize hiç bir zaman samimi dost olmadı. Osmanlı da bunların yüzünden dağıldı" diye tepki göstermişti. Hükümet cephesinden böyle açıklamalar geldiği halde şimdi hükümet, Almanya'nın İncirlik Üssü konusundaki taleplerini hiçbir şey olmamış gibi yerine getirmeye hazırlanıyor. 

Yanlarına kâr kaldı

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsünün açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla imza sürecindeki İncirlik Üssü mutabakatı Türkiye ile Almanya arasında son haftalarda yaşanan soykırım gerginliğinden pek etkilenmiş görünmüyor. 1965 yılından AKP hükümeti işbaşına geldiği 2002 yılına kadar geçen 37 yılda toplam 7 ülke Ermeni soykırım iddialarını kabul etmişken, AKP işbaşındayken 13 ülke soykırım iddialarını kabul etti. İsviçre (2003), Kanada (2004), Slovakya (2004),  Hollanda (2004), Rusya (2005), Polonya (2005), Almanya (2005-2016), Venezüella (2005), Uruguay (2005), Litvanya (2005), Şili (2007), Arjantin (2007), İsveç (2010), Bolivya (2014), Brezilya (2015), Çek Cumhuriyeti (2015), Avusturya (2015). Toplam 50 eyaletten oluşan ABD’de ise Şubat 2015'te Güney Dakota'nın da eklenmesiyle 43 eyalet sözde Ermeni soykırım iddialarını resmen kabul etmiş durumda. AKP hükümeti döneminde Türkleri soykırım yapmakla suçlayan kararlar alan bu ülkelerin hiçbirine karşı Türkiye caydırıcı tepkiler gösteremedi. İsrail konusunda da benzer şeyler yaşanmıştı

Hükümet hep böyle yaptı

Türkiye'yi asılsız ithamlarda bulunan bu ülkelere karşı AKP hükümetinden gelen tepkiler iç politikaya yönelik söylemlerden öteye geçemedi. Şimdi Almanya konusunda da aynı tiyatro oynanıyor. Kameralar önünde sert sözler sarf eden hükümet perde arkasında her türlü anlaşmaya imza atıyor. AKP hükümeti İsrail konusunda da benzer bir tiyatro ortaya koymuştu. Erdoğan'ın 2009'daki “One minute” çıkışı ve 2010'da gerçekleşen Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail’e karşı hükümetten sert açıklamalar gelmiş ve iki ülke arasında diplomatik ilişkiler en düşük seviyeye gerilemişti. Bu gelişmeler yaşanırken gelin görün ki perde arkasında Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde hiçbir sorun yaşanmadı. 2009 yılında İsrail’le 2.6 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2014 yılına gelindiğinde iki kattan fazla artarak 5.8 milyar dolar oldu.
Anahtar Kelimeler Soykırımcı Almanya
banner42

Yorum Gönder

@name x