banner12

İslam ile Türklük et ile kemik gibidir

26 Kasım 2013 Salı 22:11

Çorum’da yaptığı konuşmada, Kürt, Laz, Çerkez ve Arap halklarının yoğrulup bir araya gelmesine Müslüman - Türk milleti denildiğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, “İslam ile Türklük et ile kemik gibidir” dedi

İslam ile Türklük et ile kemik gibidir
 RECEP BAHAR / ÇORUM

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Yeni Mesaj Gazetesi tarafından Çorum’da düzenlenen “Milli Kahramanlarımızı Anma ve Ehl-i Beyt Programı”nda vatandaşlara hitap etti. Prof. Dr. Baş, Çorum Anitta Otel’de düzenlenen programdaki konuşmasına Öğretmenler Günü dolayısıyla başöğretmen Merhum Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet niyaz etti ve tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü tebrik etti. 

‘Öğretmenlerin sıkıntılarını biz gidereceğiz’

Öğretmenlere bir teklifte bulunan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “Bakınız, bu adamlar yani mevcut iktidar sizin karnınızı doyurmaz. Bunlar bu işi bilmez. Ben ekonomi ilminin dünya çapında tek adamıyım. Dünya iktisat çevrelerinde beni dinleyenler bunu söylüyor. Benim dediğime inanan Rusya, bugün şaha kalktı. Geldiği noktayı görüyorsunuz: Putin dünya lideri oldu. Rusya kutup oldu. Rusya 2006’dan beri beni takip ediyor, benim dediklerimi yapıyor. Daha dün buraya gelmeden kendi danışmanlarını bana gönderdi. Vallahi de Trabzon’da iki gün iki gece çalıştık. Rusya’yı ayağa diken benim. Onun için Erdoğan, Sayın Putin’e gitmeden benden ‘el alması’ lazım. 12 Mayıs’ta Aksaray’da ona dedim ki, ‘Sayın Başbakanım - aslında fena adam değil de, ona yol gösterenler çok kıvrak- gidişin hiç iyi değil. Senin sonun Osmanlı’ya oyun yapan Hüseyin bin Ali’nin sonu gibi olacak. Bana güvenip inanmadı. Şimdi Sayın Fethullah ile karşı karşıya geldiler. Baktı, Haydar Hoca’nın dedikleri doğru. Zannetti ki, ben Rusya’dan kuvvet alıyorum, Rusya benden kuvvet alıyor. Allah izniyle herkes bana muhtaç. Ben bu işi tek bilen adamım. Varsa birisi çıksın.” Tarım kesimine de seslenen Prof. Dr. Baş, “Erdoğan da, Kılıçdaroğlu da, Bahçeli de icazet almak için ABD’ye gidiyor. Ben de Anadolu insanına gidiyorum. Ey halkım! Sizi kurtaracak olan bu fakirdir. Bunlar bu işi bilmez” dedi.

Türklüğü Hacı Bektâş-ı Veli yoğurdu

Konuyu Ehl-i Beyt’e götüren Prof. Dr. Baş, “Ehl-i Beyt’in şefaati üzerimize olsun” dedi. BTP Lideri, konuşmasında önce Türklük tanımı yaptı ve bu bağlamda şu tespitleri yaptı: “Türk kelimesi Lazını, Çerkezini, Boşnağını, Arabını, Acemini, Kürdünü içine alan, Hacı Bektâş-ı Veli’nin teknesinde İslam medeniyeti, kültürü, dini ve maneviyatı ile yoğrulan ve adına Müslüman - Türk unvanı verilen dünyada tek bir millettir. Onun için Atatürk halkçıdır. Onun için Kürt, Laz, Çerkez, Arap halklarını kabul eder. Bütün bunların yoğrulup bir araya gelmesine de Müslüman - Türk milleti der. Bunu tarihte ilk defa Hacı Bektâş-ı Veli yoğurdu, bize hibe etti. Onun için Anadolu yaylasında her kim Müslümandır, onun gönlünde Hacı Bektâş-ı Veli’den bir nişane vardır. Anadolu İslam’ı Hacı Bektâş-ı Veli’nin mührü olmuştur. Onun İslam dediği Türk kelimesinin karşılığıdır. Batıda ‘filancı Müslüman oldu’ dendiğinde ‘Türk oldu’ denir. Türk kelimesi eşittir İslam, İslam kelimesi eşittir Türk. Bu öyle yoğruldu ki, ayırmak mümkün değil.”

İslam ile Türklük et ile kemik oldu 

Bu nedenle bugün İslam’ı ve Türk milletini yeni bir analizle ayrışıma tabi tutanların yanıldığını vurgulayan BTP Genel Başkanı, “Bunu yapmaları mümkün değil. Et ile kemiği birbirinden ayırmak mümkün mü? Ayırdığınız zaman vücut anatomisi diye bir şey kalmaz. Kemik yığını, et yığını kalır... Ama adı Türk oldu mu, İslam oldu mu hem anatomisi hem de maneviyatı bir bütün olur” şeklinde konuştu. 

Kılıçdaroğlu ipe un seriyor

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında 12 Haziran 2011’deki genel seçimlerden önce CHP ile yapılan ittifak görüşmelerini ve halihazırda yapılan temasları detaylı olarak anlattı. BTP Lideri, bu konuda şu çarpıcı bilgileri verdi: “Bundan önceki seçimde Sayın Deniz Baykal ve ekibi bize bir haber gönderip dediler ki, ‘Biz BTP ile beraber ittifak yapmak istiyoruz’. Arkadaşlar da durumu bana intikal ettirdiler. ‘Hocam ne dersin’ dediler. Dedim ki, ‘Türkiye’de güç birliği yapmak lazım. Bu arkadaşları da güç birliği yapmadan aşağı almak biraz zor. Zira bunlar milletin değil birilerinin iradesiyle milletin başına musibet oldular.’ Masaya oturulup maddeler konuşulacak ve imzalar atılacak. Bu ittifakı bozmak için birtakım şer güçler devreye girdi, kaset olaylarını gündem ettiler, maalesef bu iş tahakkuk etmedi. Deniz Baykal’ın yerinde olsam, istifa etmezdim. O gün yapılan kamuoyu yoklamalarında BTP ile CHP arasında yapılacak bir ittifak yüzde 40’ın üzerinde bir teveccühle millet tarafından kabul görecekti. Yüzde 40’lık bir neticede bunları alaşağı ediyordu. Ardından Sayın Kılıçdaroğlu seçildi. Biz tabii bir partinin iç meselesine kesinlikle karışamayız. Kılıçdaroğlu seçildikten sonra ‘bizim böyle bir projemiz vardı’ dedik. Bu projeyi de CHP gündem etti. Biz de buna iyi niyetle yaklaştık. Beraber olmamızın faydalı olacağına biz de inandık. Eğer siz bu yolda devam etmek istiyorsanız, biz hazırız. Arkadaşlar Sayın Gürsel Tekin’e gittiler ancak Sayın Kılıçdaroğlu bizi bekletti de, bekletti. Sanki mahşer sabahına kadar... Cevap vermeden geriye gönderdi. Şimdi seçimler yaklaşıyor. Kılıçdaroğlu bana bir elçi gönderdi: Hocamız bu işlere nasıl bakar? Vallahi ben güç birliğinden yanayım ama Kılıçdaroğlu’ndan yana değilim zira onun ayarı bozuk... Dedim ki: İlgili arkadaşlara olayı getirip düşünürüm. Orada inşallah hayırlı bir karar verilir. Takriben 10 gün sonra Sayın Kılıçdaroğlu ikinci bir arkadaş daha gönderdi. O arkadaş biraz daha Genel Başkan adına konuştu. Sayın Kılıçdaroğlu ile yanımda telefonla konuştu. Telefonu emrivaki ederek bana verdi. Dedim ki, ‘Biz sizinle ittifak etmek için hazırdık. Siz bizim selamımızı dahi almadınız.’ Dedi ki, ‘Benim haberim olmadı. Çok özür dilerim.’ Ben de ‘iyi’ dedim. Bir müddet sonra bana haber geldi: Sayın Kılıçdaroğlu gelecek, zat-ı âlilerinizi ziyaret edecek ve bu meseleyi görüşeceksiniz. Şimdi İmam Ali’nin kokusunu alanlar, her kokuyu alır. Dolayısıyla kalbime yatmadı. Dün arkadaşlardan biri geldi, ‘Bir CHP Milletvekili bizi ziyaret etti, sizinle görüşmek istiyor.’ Ben de dedim ki, ‘Bizim kıdem tenzil mi edildi. Bizimle Sayın Kılıçdaroğlu konuşacaktı.’ Yani devamlı ipe un seriyor!”

Liderlik bu değil... 

Bu tarz liderliğin olamayacağını ifade eden Prof. Dr. Baş, sözlerine şöyle devam etti: “Liderlik milletini ayağa kaldıran, milleti için her şeyini feda eden, bir projesi, bir tezi olan, bir görüşü olan insan demektir. Karşı tarafın oyuyla iktidar olmanın adına liderlik ya da siyaset denmez. Buna dense dense Batının oyunu denir. Sen benimle gönül birliği içinde olmadıktan sonra, sen kim oluyorsun. Benim bilgimin sadakası etmezsin. Bakın şu kitaplara... Boyum kadar kitap yazmışım. Daha da yazacağım inşallah. Benim gözüm sırf Allah rızasındadır. Ben siyaseti bir yere geleyim diye yapmıyorum. Babam şu duayı yapardı: Ya Rabbi, oğlumu zatına kul, Muhammed Mustafa’ya ümmet, İmam Ali’ye hakiki evlat eyle. Benim yolum bu. Bir başka konu... Arife Ana’nın bir videosunu 5-6 yıl önce çekmişler, şimdi yayınlıyorlar. Arife Ana da diyor ki, Siz benim Alevi Olduğumu şimdi mi öğrendiniz. Neredeydiniz bu vakte kadar?” 

Manevi tasarruf İmam Ali’nin elindedir

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, manevi tasarrufun İmam Ali’nin elinde olduğunu vurgulayarak, “Manevi tasarruf onun yolunda devam edenlerin elindedir. Hiç kimse sizi kandırmasın. Onun yolunun dışına çıkan adamlar vallahi iflas etmiştir. Nuh’un Gemisi’ne binmeyenin kurtulması mümkün değildir. Sakal sünnettir, bir şey demiyoruz. Cübbeye de bir şey demiyoruz. Ama giyime sen sakal, cübbe, şalvar diye damga vurur da, onun ruhunu alırsan; vallahi Ebu Cehil’den de farkın kalmaz.”  Asrı Saadet’te İmamı Ali’nin imametini bilmeyenin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Baş, Sakife’de İmamı Ali’ye çalım atıldığını ifade etti. BTP Lideri şunları söyledi: ‘Sakın sizi ‘Sünniler Aleviliğe karşı’ diye sizi kandırmasınlar. Bakın ben Sünni’yim, ciğerlerini söküyorum. Bir Sünni daha getiriyorum: İmam-ı Gazzali... Şunları söylüyor: ‘Hilafet konusunda ihtilaflı bir durum Hz. Ebubekir ile Hz. Ali arasındaki meseledir. Fakat hilafet hususunda delil bütün açıklığı ile ortaya çıktı. Müslümanların tamamına yakınının görüşü, Gadir-i Hum Hutbesi’ndeki hadisin metninde şeksiz şüphesiz tam icma ile ittifak ettiler. Orada Resulullah şöyle buyurdu: ‘Ben idarecisi ve velisi ise, Ali de onun idarecisi ve velisidir.” İmam-ı Azam, bütün fetvaları Ehl-i Beyt hakkında verdiği için devrin saltanatı tarafından hapiste dövülerek şehit edildi. Ehl-i Beyt gemisine binenin adına Ehl-i Sünnet denir. Muaviye’nin hilafeti konusunda İmam-ı Azam şunları söylüyor: Şamlılar bizi sevmiyor. Zira Hz. Ali ya da Muaviye’nin saflarından birine iştirak etmemiz talep edildiğinde biz ancak Ali’nin askerleri arasına katılırız. Ehl-i Hadis diye bilinenler bizi sevmiyor zira biz Ehl-i Beyt’i seviyoruz. Ehl-i Beyt’e gönülden bağlıyız. Hilafetin Hz. Ali’nin hakkı olduğunu biliyor, o şekilde inanıyor ve savunuyoruz.” 

BTP’ye büyük katılım

Çorum programında Bağımsız Türkiye Partisi saflarına çok sayıda Alevi-Bektaşi kökenli vatandaş katıldı. Katılanlar arasında Alevi kökenli muhtarların çokluğu dikkatlerden kaçmadı. BTP saflarına katılan vatandaşlara rozetlerini Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin torunu ve Arifa Ana’nın oğlu BTP Genel Başkan Yardımcısı Timurcan Ulusoy birlikte taktılar.  


banner56

Yorum Gönder

@name x