banner12

Altı maden, üstü terör!

24 Ocak 2016 Pazar 02:20

Zengin maden kaynakları üzerinde oturan Güneydoğu terör ve fakirlikle boğuşuyor. Ankara'nın taşıma kararı aldığı Hakkari ve Şırnak zengin yeraltı kaynaklarıyla dikkat çekiyor. Bu kararın BOP'un hedefi olan bölgeyi büyük İsrail'e hazırlama planıyla ilintili olduğu iddia ediliyor

Altı maden, üstü terör!
 HABER MERKEZİ
İslam dünyası Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında yeniden dizayn ediliyor. Nihai hedefi büyük İsrail devletini kurmak olan proje kapsamında ülkelerin sınırları ve nüfus yapısı değiştiriliyor. Bu kapsamda özellikle Suriye'den milyonlarca insan göç ettirildi. Bu dönemde Suriye'de yaşanan manzaralar BOP'un kapsama alanına giren Güneydoğu Anadolu bölgemizde de yaşanıyor. Açılım süreci kapsamında dağdan şehre indirilen PKK terörünün kaosa sürüklediği Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'de yüz binlerce vatandaş evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Hakkari ve Şırnak neden taşınıyor?
Sokak çatışmaları nedeniyle bölgede büyük bir tahribat da yaşanırken Ankara'dan ilginç bir adım geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari ve Şırnak şehir merkezlerinin Yüksekova ve Cizre'ye taşınacağını açıkladı. Davutoğlu'nun açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da teyit edildi. Gerekçe ise Hakkari ve Şırnak'ın coğrafi yapısının gelişime engel olması olarak gösteriliyor. Ancak bu gerekçeye Hakkari ve Şırnak esnafı tepkili. Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı (HATSO) ile ildeki sivil toplum örgütleri, ortak bir basın açıklaması yaparak, Hakkari’nin Yüksekova ilçesine taşınmasına sert tepki gösterdi. "Biz burada kentimizi yok eden bir deprem yaşamadık, bir sel felaketi yaşamadık. Kenti küllere ve lavlara boğan bir volkan patlaması yaşamadık. Bir kentin şehir merkezinin o kente ait bir ilçeye taşınabilmesi için saydığımız afet ve felaketlerin yaşanması gerekiyor" diyen HATSO Başkanı Servet Taş, şu dikkat çekici açıklamaları yaptı: "Hakkari dünyanın en zengin coğrafyasına sahip bir ildir. Çok önemli ekonomik değerlerimiz mevcuttur. Dünyanın en büyük çinko, kurşun rezervleri ilimizdedir. Milyonlarca küçük ve büyükbaş hayvanı besleyecek meralarımız bulunmakta, coğrafyamız her türlü turizmi faaliyete geçirecek potansiyele ve değerlere sahiptir. Fakat maalesef bugüne kadar bunları ekonomik ve sosyal kalkınmaya dönüştürecek fırsatı yakalayamadık ve bu değerlerimizi yaşayamadık.” 

Anahtar Kelimeler şırnak
banner56

Yorum Gönder

@name x