banner12

Arap turistler Trabzon’u sevdi

15 Haziran 2016 Çarşamba 03:22

Doğu Karadeniz’e Arap turist ilgisi son iki yılda hızla arttı. Özellikle Körfez ülkelerinden gelen Araplar, başta Trabzon’da olmak üzere çok sayıda konut satın aldı. Trabzon Arap turistlerden geçen yıl 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Arap turistin uğrak yeri Trabzon’dan sonra Rize

Arap turistler Trabzon’u sevdi
 EKONOMİ SERVİSİ
Suudi arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katar ve Ürdün vatandaşları, Doğu Karadeniz Bölgesi'ni mesken tuttular. Trabzon başta olmak üzere Rize, Artvin, Ordu ve Giresun şehir merkezleriyle yaylalarını ziyaret eden Arapların bu bölgeyi tercih etmelerinin en önemli nedenleri, serin ve yağmurlu iklim ile doğal güzellikler. Ev alanlar arasında, Suudi Arabistan vatandaşları başı çekiyor. Son iki yılda Arap ülkelerinden Trabzon'a gelen 1081 kişi, 1271 konut aldı. Tatillerinde bu konutlarda kalan Araplar arasında devamlı olarak bölgede ikamet etmeyi düşünenler de az değil.  

Emlâk sektörü hareketli

Trabzon'da, Suudi Arabistan vatandaşları başta olmak üzere Kuveyt, Katar, Ürdün'den gelen Araplara rastlamak mümkün. Turizmle birlikte emlâk sektörü de hareketli günler yaşıyor. Şehrin birçok yerinde Arapça emlâk ilânlarına rastlanıyor. Araplar özellikle Trabzon'un Havaalanı ve Yomra bölgesine ilgi gösteriyorlar. Satın alacakları evin deniz ve doğa manzaralı olmasını isteyen Araplar için güvenlikli olması da öncelikli konulardan biri. Bundan dolayı site içi konutlar daha çok tercih ediliyor. Trabzon'da konut fiyatları ise büyüklüğüne ve yerine gore 250 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişiyor.

Kentte turizm hızla gelişiyor

Trabzon’da, turizm seyahat acentası sayısı beş yılda 53’ten 114’e çıkmış durumda. Arap turistlerin bölgeye yönelik ilgisinin artmasında Suudi Arabistan'ın Riyad ve Cidde şehirlerinden Trabzon'a direkt uçak seferlerinin yapılması etkili oldu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre, Trabzon’a 2010 yılında 30 bin Arap turist gelirken bu sayı geçen yıl 410 bine kadar yükseldi. İlk yıllarda bir Arap turistin kentte ortalama konaklama süresi 1.4 gündü. 2016 yılında bu süre 8 güne kadar çıktı. Bu yıl kentte 16 yeni otel hizmete girecek. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, turizm sezonu açılışında yaptığı açıklamada, 2015 yılında Trabzon'un Arap turistlerden 1.3 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtti. Arap turizt ilgisi konusunda Trabzon'u takip eden Rize'ye 2013 yılında 25 bin Arap turist gelirken bu sayı geçtiğimiz yıl 47 bine çıktı. Rize'de geçtiğimiz ay yeni bir dört yıldızlı otel hizmete girdi. Rize'ye gelen Arap turistler Fırtına ve İkizdere Vadileri başta olmak üzere Ayder Yaylası ve çevresini geziyorlar.


KAYNAK: yenimesaj
Anahtar Kelimeler Arap Turistler
banner55

Yorum Gönder

@name x