banner54

Kaçak elektrikte yük vatandaşın sırtında

06 Haziran 2016 Pazartesi 11:18

TBMM Genel Kurulu’nda Elektrik Piyasası Kanunu jet hızıyla yasalaştı. Bundan böyle elektrikteki her türlü kayıp kaçak bedeli aboneden yasal olarak tahsil edilecek. Daha önce mahkemeye verilerek geri alınan kayıp kaçak bedeli artık aboneler tarafından dava konusu yapılamayacak.

Kaçak elektrikte yük vatandaşın sırtında
 HABER MERKEZİ
TBMM Genel Kurulu’nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre artık kayıp kaçak bedellerini vatandaş ödeyecek. Yapılan düzenlem ile bu durum yasalaştı. Yasadaki maddeye; Elektrik Piyasası Kanunu’nda, “teknik ve teknik olmayan kayıp” ile “dağıtım şebekesi” ibareleri tanımlanıyor. Teknik ve teknik olmayan kayıp; “Dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım sisteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı oluşturan ve maliyeti etkileyen; teknik kayıp veya kaçak kullanım gibi sebeplerden kaynaklanan ve teknik bir sebebe dayanmayan kaybı”; Dağıtım şebekesi; “Tüketicilerin iç tesisatını dağıtım sistemine bağlamak üzere tesis edilen bağlantı hatları hariç dağıtım tesisi” ibaresi eklendi. Bu ifadeyle birlikte tüketici, kayıp- kaçak bedelini ödemeye devam edecek. Yasaya eklenen hükümlerle, konunun hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde düzenlendi.

Kayıp kaçağın tanımı değişti

“Teknik ve teknik olmayan kayıp” tanımı yasada yer alacak. Teknik ve teknik olmayan kayıp, “Dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım isteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı oluşturan ve maliyeti etkileyen, teknik kayıp ve kaçak kullanım gibi sebeplerden kaynaklanan ve teknik sebebe dayanmayan kayıp” olarak tanımlanıyor. Dağıtım şirketlerinin tarifelerine esas alınacak kayıplara ilişkin hedef oranlar, bu kayıpları düşürmeyi teşvik edecek şekilde EPDK tarafından belirlenecek. Teklifin yasalaşmasının ardından Danışma Kurulu’nun; TBMM Genel Kurulu’nun 4 Haziran Cumartesi, 5 Haziran Pazar ve 7 Haziran Salı günü toplanmamasını içeren önerisi kabul edildi. Birleşimi yöneten Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Ramazan ayının milletvekillerine, Meclis çalışanlarına, ülke ve millete hayırlar getirmesini dileyerek, birleşimi 8 Haziran Çarşamba günü saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı. 
Anahtar Kelimeler Kaçak Elektrik
banner55

Yorum Gönder

@name x