banner12

Rusya pazarı Türkiye’ye açık

15 Ağustos 2014 Cuma 00:35

Kendine ürün satın alacak yeni ülkeler arayan Rusya’nın gönderdiği heyet yaptığı görüşmelerden memnun kaldı. Yeni ithalat bağlantısı için Ankara’ya gelen Rus heyet süt, yumurta, tavuk eti ve balık ithalatı için anlaştı

Rusya pazarı Türkiye’ye açık
HABER MERKEZİ
Ukrayna krizi nedeniyle kendisine yaptırım uygulayan Avrupa Birliği ve ABD ile ambargoları destekleyen Norveç, Kanada ve Avustralya’dan gıda ithalatını yasaklayan Rusya, bu ürünlerin Türkiye’den temini için ilk adımı attı. Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi Rosselhoznadzor’un Türkiye’de yaptığı görüşmeden sonra Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseenko, Rusya’nın Türkiye için eskiden ihraç edilmeyen ürünler için yeni pazarlar açacağını ifade etti. Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseenko önderliğinde üst düzey yetkililerinden oluşan heyet önceki gün Ankara’da Türkiye Tarım Bakanlığı yetkilileriyle Rusya’ya gönderilecek ürünlerin hacimlerinin artırılmasını görüştüler. Yapılan açıklamada, “Türk ihracatçılar için Rus pazarında yeni imkanlar sağlanması için anlaştık. Artık eskiden ihraç edilmeyen Türk ürünleri özellikle süt ürünleri, yumurta ve et Rusya’da satılacak. Gerisi Türk işadamlarına kalmış” ifadeleri kullanıldı. 

İhracatta sınır yok

Tarafların pazarın ilgisini çeken tüm ürünler hakkında görüştüklerini belirten Aleksey Alekseenko açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Türkiye’de üretilen her şey Rusya’da alıcısını ve partner şirketini bulabilir. Aynı zamanda Rusya’ya gönderilen balık hacmini artıracağız, et ürünleri için yeni pazarlar bulacağız. Net rakam söyleyemem, biz devlet olarak imkanları sunuyoruz, gerisini iş sektörü halledecek. Türk şirketlerinin sayısı ciddi şekilde arttı. Biz bu şirketlerin denetleme sonuçlarını elde ettik. Bu listeyi, garantileri ve sonuçları bizim uzmanlarımız kontrol edecek. Uzmanlarımızın bu sonuçları onaylaması halinde Türk şirketleriyle çalışmaya başlayacağız.” Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Alekseenko, Türk şirketlerinin Moskova’da 15-18 Eylül’de düzenlenecek 23. World Food fuarına hazır tekliflerle gelebilmeleri için çalışmaların en üst düzeyde sürdürüleceğini de kaydetti.
banner55

Yorum Gönder

@name x