banner12

Türkiye’de neden olmasın?

16 Nisan 2015 Perşembe 00:28

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş’ın ‘Asgari ücreti 5 bin TL yapacağım’ ifadesi dün birçok gazete tarafından ‘Yok artık, dedirtecek seçim vaadi’ şeklinde haberleştirilse de, pek çok ülkede asgari ücretin 5 bin TL’yi aşıyor olması “Türkiye’de neden olmasın”

Türkiye’de neden olmasın?
 ORHAN DEDE / DETAY HABER

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın resmi Twitter hesabından ‘Asgari ücreti 5 bin TL yapacağım’ mesajını paylaşması, dün aralarında Milliyet, Bugün, Yeni Şafak, Akşam gibi gazetelerin yanı sıra yüzlerce haber sitesi tarafından “Yok artık, dedirtecek seçim vaadi” şeklinde haberleştirildi. 

Milliyet.com.tr internet sitesinde dün şu haber yayınlandı: “Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, resmi Twitter adresi üzerinden seçim vaatlerine devam etti. Haydar Baş, seçimleri kazanması halinde asgari ücrete zam yapacağı vaadinde bulunarak, ‘Milli Ekonomi Modeli ile memurun ve işçinin asgari ücretini 5000 TL vereceğim’ dedi. Baş attığı tweette ayrıca ‘Rusya’yı lider ülke yapan tezim Türkiye’nin son şansıdır’ ifadelerini kullandı.” 949 TL gibi dünyanın en düşük asgari ücretiyle milyonlarca işçinin çalışmaya mahkûm edildiği Türkiye’de 5 bin TL gibi bir asgari ücret hayal bile edilemiyor olsa da Türkiye kadar yer altı ve yer üstü zenginliğe sahip olmayan ülkelerde asgari ücret 5 bin TL’yi geçiyor.

Aşağılık kompleksi

Aşağılık kompleksinden bir türlü kurtulamayan bazı çevreler dünyanın pek çok ülkesinin başardığının Türkiye’de yapılamayacağını düşünse de ‘Biz yapamayız, biz beceremeyiz’ anlayışını yıkan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, başta Rusya olmak üzere dünyanın 150’den fazla ülkesinde uygulanan kendine ait Milli Ekonomi Modeli tezinde yer alan formülleri hayata geçirerek asgari ücreti 5 bin TL olarak uygulamaya koyacak. Birçok ülkenin işçisine, memuruna bu rakamın çok üzerinde ücret ödüyor olmaları asgari ücretin 5 bin TL olarak hayata geçebileceğinin bir başka ispatı konumunda. 

10 bin TL asgari ücret veren ülke bile var

Halihazırda İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir işçi Türk lirası olarak hesaplandığında aylık olarak yaklaşık 10 bin TL (3 bin 700 dolar) gelir elde ediyor. “Türkiye İsviçre değil” diyenler olabilir, hemen söyleyelim 5 bin TL’nin üzerinde asgari ücret veren tek ülke İsviçre değil. Lüksemburg’da asgari ücret Türk lirasına dönüştürüldüğünde yaklaşık 6 bin TL (2 bin 200 dolar). Belçika’da ise 5 bin TL’yi aşan bir asgari ücret uygulanıyor. Hollanda ve İrlanda’da 5 bin TL (bin 850 dolar) olarak uygulanan asgari ücret Avustralya’da ise 7 bin 730 TL (2 bin 860 dolar). Asgari ücret Monako’da 5 bin 860 TL (2 bin 170 dolar), Yeni Zelanda’da 5 bin 400 TL (2 bin 8 dolar) olarak uygulanırken Almanya’da ise 5 bin 160 TL (bin 912 dolar). Doğru dürüst yeraltı kaynağı olmayan bu ülkelerde asgari ücret 5 bin TL’den fazlaysa, dünyanın sayılı yeraltı zenginliğinin yanı sıra yüksek düzeyde tarımsal ve endüstriyel potansiyele sahip Türkiye’de halkımız neden 5 bin TL’lik bir asgari ücrete erişmesin?  


banner56

Yorum Gönder

@name x