banner43

Atatürk’ün hedefine İcmal Gençliği ulaşacak

06 Haziran 2016 Pazartesi 11:39

İstanbul’da düzenlenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, “Atatürk’ün, tam bağımsızlık, kayıtsız şartsız milli hâkimiyet hedefini ancak BTP ve İcmal Gençliği hayata geçirebilir” dedi

Atatürk’ün hedefine İcmal Gençliği ulaşacak
 YENİ MESAJ / İSTANBUL
Yeni Mesaj Gazetesi ve İcmal Gençliği tarafından İstanbul’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sempozyumu düzenlendi. Salonu hınca hınç dolduran on binlerce vatandaşın takip ettiği sempozyumda konuşmacılar Atatürk’ün siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel tüm yönlerini çarpıcı şekilde ortaya koydu. Atatürk Sempozyumu’nun onur konuğu ise Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’tı. BTP Genel Başkanı çarpıcı konuşmasında Atatürk’ü anlattı, Atatürk’ün bağımsızlığın ve milli egemenliğin ana unsuru olduğunu ifade etti. “Atatürk hakkında en fazla dedikodusu yapılan mevzu, din dışı olduğu iddiasıdır. Arkadaşlar bunların tamamı yalandır, dedikodudur ve iftiradır” diyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Bu hususu Türkiye’de gündeme getiren Yunan ve İngiliz istihbaratıdır. Meğer bunların Türkiye’de ne kadar dostu varmış. Biz bu kaynakları ortaya koyduktan sonra ben gördüm ki; Mustafa Kemal’in aleyhinde konuşanlar yavaş yavaş firene basmaya başladılar. Neden? Çünkü biraz daha konuşsalar kendileri ‘biz İngizlerin talimatıyla bunları yapıyoruz’ deme noktasına geleceklerdi de ondan.” dedi.

Atatürk hilafeti kaldırmadı

BTP Genel Başkanı Prof. Baş, konuşmasında hilafet konusunda da çarpıcı açıklamalar yaptı.  En fazla üzerinde durdukları konunun Mustafa Kemal hilafeti kaldırdı iddiası olduğunu dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Atatürk hilafeti kaldırmadı, TBMM’ye iade etti. O hilafete o güne kadar uygulanan bir mantıkla bakmadı. Hilafet, Allah’ın ve Peygamberin nasbıyla yaşayan bir kurumdur. Mesela biz burada içimizden bir halife seçsek, bu halife olur mu? Olamaz, çünkü demokratik yolla halife seçilmez. Demokratik yolla seçilen bir insan demokrasi kurumunun bir öğesidir. Ama naspedilen, bu vazife senindir denilen insan bizzat Allah ve Resulü tarafından seçilen insandır.” 

‘Atatürk, hareketini dindar insanlar üzerine kurdu’

Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında Atatürk’ün milli mücadelesi üzerine de tarihe not düşülecek açıklamalar yaptı. “Osmanlı İmparatorluğu Titanik gibi sulara batmakta olan bir devletti. Böyle bir devlette bütün paşalar da dahil hiç kimse bir istiklal mücadelesini yapma azmine, inancına sahip değildi” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “Bunu yapacak gücü, kudreti hiçbiri kendinde göremiyordu. Ancak Atatürk’tür ki bu mücadele azmini kendi nefsinde ve milletinde gördü. Yıl, 19 Mayıs 1919. Allah bir daha bu millete bunu yaşatmasın ama bu tarihler çok önemli tarihlerdir. Erzurum’da, Sivas’ta yapılan kongre, Amasya Tamimi... Bu bölgenin insanının kim olduğunu biliyor musunuz? Mustafa Kemal kurtuluş harekâtını dindar insanların omuzu üzerine bina etti. Mustafa Kemal istiklal mücadelesine başlamadan Hacı Bektaş’a gidiyor, burada Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin torunlarından olan Cemalettin Efendi ile 3 gün dergâhta kalıyor, 4. gün müsaadeyi aldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmak üzere kolları sıvıyor ve besmeleyi çekiyor ve harekete geçiyor. Mustafa Kemal bu. Atatürk bu cumhuriyeti içki masalarında kurdu diyenler kadar büyük bir yalancı yok.”

‘Atatürk kurdu bunlar çökertti’

“Atatürk’ün dün yaptığını bugünkü şartlarda yapamıyorlar. Her gün memleketimizin bir köşesi düşüyor” diyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Doğu ve Güneydoğu elimizden çıkma noktasına geldi” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul da buna dahil, memleketimizin her an, her yerinde büyük patlamaların olabileceği, binlerce insanın bir anda ölebileceği psikolojik bir ortam oluşturuldu. Hangimiz bir AVM’ye gidip de rahatlıkla iş yapabiliyoruz. Bir bakıyoruz canlı bomba… Türkiye bir anda kan gölüne dönüşebiliyor. Siz o günkü savaş sonucu kurulan devleti aldınız ve bugün çökertme noktasına getirdiniz. Bu bakımdan sizin konuşma hakkınız yok. Ancak BTP kadrolarıdır ki bu konuşmayı kendi nefislerine bir hak bilirler ve bu mücadelenin de başını çekerler. Bunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın.” 

‘Vatan bir bütündür, parçalanamaz’

Erzurum Kongresi’nde, “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz. Her türlü yabancı müdahalesine ve işgaline karşı millet hep birlikte direniş ve savunmaya geçecektir. Kuva-i Milliye’yi etkili milli iradeye hakim kılmak esastır. Manda ve himaye kabul olunamaz” kararları alındığı ifade eden BTP Genel Başkanı, “Atatürk bu kongrelerin tamamında hem bağımsızlığın hem de milli egemenliğin temelini atmıştır. Egemenlik nedir? Yasama gücünün Meclis tarafından verilmesi, yani milletin yasama gücüne sahip olması. Yasama, yürütme ve yargı erklerinin millete tevdi edilmesi. Mustafa Kemal bu millete bunu kazandırdı. Şimdi adamlar bir eliyle bu değerleri alıyor, diğer eliyle de harcayıp atıyor bir tarafa. Bunlara dur demeye var mısınız?” dedi.

‘Atatürk milletin ta kendisidir’

“Erzurum Kongresi’nde olduğu gibi yine 4-11 Eylül 1919 tarihinde yapılan Sivas Kongresi’nde de ‘milli sınırlar içinde bulunan vatan bir bütündür, birbirinden ayrılamaz’ ilkesinin benimsendiğini ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Biz niçin Atatürk vatandır dedik? İşte bunun için! Vatan bir bütündür. Atatürk sadece vatan değildir. Atatürk devlettir, Atatürk millettir, Atatürk bu milletin inancıdır, inancının ta kendisidir” ifadelerini kullandı. BTP lideri Atatürk sempozyumundaki konuşmasını şöyle tamamladı: “Atatürk Nutuk’ta yeni Türkiye’nin esaslarını şöyle anlatır; TBMM’nin bütün programlarının ilkesi şu iki esastır; tam bağımsızlık, kayıtsız şartsız milli hâkimiyet! Tam bağımsızlık demek, askeri, ekonomik, kültürel, adli vesair her alanda tam bir bağımsızlığa ve hürriyete kavuşmak demektir. Bugün bu var mı? Yok. Var mısınız bunu hayata geçirmeye. Bunu İcmal Gençliği hayata geçirebilir.” 
Anahtar Kelimeler Icmal Gençlik
banner42

Yorum Gönder

@name x