banner12

Gerçek gündeme laiklik perdesi

28 Nisan 2016 Perşembe 01:00

İçerden ve dışarıdan terör kıskacında olan Türkiye tarihinin en karanlık günlerini yaşıyor. Bu zifiri karanlık tablo ise suni gündemlerle perdeleniyor. Böyle dönemlerin taktiği ise dini bir tartışma başlatmak olarak öne çıkıyor.

Gerçek gündeme laiklik perdesi
 YENİ MESAJ/İSTANBUL

Uzun bir süredir Türkiye gündeminde yer bulmayan 'laiklik' yeniden tartışmaların merkezine yerleşti. İlginçtir bu kez tartışmayı CHP ya da Atatürkçü Düşünce Derneği gibi bir sivil toplum kuruluşu değil, bizzat iktidar çevresi başlattı. Bu konudaki dikkat çeken hamle TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan geldi. Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik olmamalı, yeni anayasa dindar olmalı sözleri" yeni bir tartışma başlattı.
Kahraman'ın sözleri büyük yankı uyandırdı. İktidarından muhalefetine bu açıklamayı değerlendirdi ve Türkiye'nin gerçek gündemi bu suni tartışmanın gölgesinde kaldı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Bizim anayasa metnimizde laikliğin olmayacağı gibi herhangi bir yorum ya da değerlendirme söz konusu değildir. Laiklik kavramı, bizim anayasa tekliflerimizde daha önce yer almıştır. Yeni vereceğimiz teklifte de kuşkusuz demokrasi gibi hukuk devleti gibi yer alacaktır" dedi. Çelik'in yanı sıra AK Partili Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de yeni anayasa tekliflerinde laikliğin olacağını vurguladı.

Muhalefetten sert tepki

Muhalefet partileri de TBMM Başkanı Kahraman'a tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben Sayın Meclis Başkanı'na sormak isterim. Ortadoğu'da kan gövdeyi götürüyor. Hala mı ders almadın? Siyaset kurumu benim inancıma vatandaşımın inancına müdahale edemez. Laiklik o müdahaleye imkân vermeyen bir düzenlemedir. Laiklik eşitliğin de güvencesidir. Laiklik insan olmak, insana saygı duymaktır. Meclis Başkanı'na söylemek isterim, ya bu devlete, Cumhuriyet'e, hukukun üstünlüğüne, kadın erkek eşitliğine, yargının bağımsızlığına, medyanın özgürlüğüne, laik, sosyal, hukuk devletine inan, ya da o koltuğu terket" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise "Bu çıkış doğru değildir. Sayın Meclis Başkanı bu hatasından dönmelidir. Türkiye'yi başka yere sürükleyebilecek bir karanlık kubbeye vesile olmamalıdır" derken HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'dan, "Yıllardır, 13 yıl boyunca halkın samimi din duygularını, inanç ve inanç değerlerini kendi siyasetlerinin malzemesi halime getirdiler. Bu Zaman kadar kullandılar ve bir Başkanlık Anayasası'nı referandumdan geçirebilmek için Başkanlık Anayasası'nı masum ve meşru gösterilmesi için dinin kutsallık elbisesini giydiriyorlar" açıklaması geldi.

Erdoğan'dan laiklik açıklaması

Kahraman'ın nabız yoklama amaçlı olduğu ifade edilen açıklamalarına iktidar ve muhalefetten eleştiri gelirken en dikkat çekici açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.
Hırvatistan'da Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile düzenlenen ortak basın toplantısında soruları cevaplandıran Erdoğan şunları söyledi, "Meclis Başkanımız anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgili ise benim biliyorsunuz ta başından itibaren bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır'daki yaptığım konuşma bu konuda çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin de programında bu zaten çok açık, net yer almaktadır ve buradaki bütün gerçek şudur, yani devlet, tüm inanç gruplarına inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir ve laiklik budur ve bunu bizler partimizi kurduğumuz zaman tüm dünyadaki laik sistemleri inceleyerek ki, bunlar da zaten Anglosakson laiklik, kara Avrupa’sının laiklik anlayışını, bütün bunları inceleyerek bizler partimizin bu konudaki anlayışını o zaman programımıza yerleştirdik ve cumhurbaşkanlığı adaylığımda da yine bizim cumhurbaşkanlığımla ilgili beyannamemin içerisinde de bunlar var ve bu konuda Türkiye'de şu andaki bu müzakere bence ülkemizin gündemini çok farklı yerlere çekme gayretinden başka bir şey değildir diye düşünüyorum." 

Kahraman'dan geri adım

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise gelen eleştiriler üzerine geri adım attı. Yazılı açıklama yapan Kahraman “İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Yeni Anayasa, Yeni Türkiye’ konulu sempozyuma katılıp yeni anayasaya ilişkin şahsi düşüncelerimi ifade ettim" dedi.
Kahraman'ın açıklamasında dikkat çekici ifadeler şu şekilde, "Anayasanın dindar olması” beyanımdaki kastım; hiçbir ayrım yapmaksızın din ve vicdan özgürlüğünün anayasamızın lafzi ve ruhu ile güvence altına alınmasını sağlamayı temenni etmektir. Laikliğin farklı inanç gruplarına sağladığı hürriyetlerin mevzuatta yer bulması, devlet ve milleti karşı karşıya getirmeyen bir laikliğin tarifi ve tatbikatı yeni anayasada olmalıdır."
banner55

Yorum Gönder

@name x