banner12

İzmir, zaferin 92. yılını kutladı

10 Eylül 2014 Çarşamba 00:41

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92’nci yıl dönümü, düzenlenen zafer yürüyüşü ve törenlerle kutlandı

İzmir, zaferin 92. yılını kutladı
İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92’nci yıl dönümü kutlamaları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen zafer yürüyüşüyle başladı. Sabah saat 09.00’da Basmane Karakolu önünde toplanan kabalık, süvari birliklerinin İzmir’e ilk girdiği güzergah olan Anafartalar ve İkiçeşmelik Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Zafer Yürüyüşü’ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri, belediye başkanları ile birlikte 2 bine yakın kişi katıldı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma törenine geçildi.
Çelenk sunma törenine İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ve bazı milletvekilleri katıldı. Vali Toprak, Başkan Kocaoğlu, Orgeneral Atay Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş törenlerine, Konak Meydanı’nda düzenlenen canlandırmanın ardından yine Cumhuriyet Meydanı’nda devam edildi. Törene Vali Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Mendi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu eşiyle katıldı.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu İzmir’in bugün bambaşka bir sabaha uyandığını belirterek şunları söyledi: “Kan ve gözyaşı imtihanından ‘yüz akı ve onurla’ çıktığımız o unutulmaz günün 92. yılında. Bugün İzmir, Hasan Tahsin oldu. Asteğmen Besim, Yüzbaşı Şerafettin, Binbaşı Salih Bozok oldu. Bugün İzmir, Fahrettin ve Mürsel Paşa oldu. Fevzi Paşa oldu, İsmet Paşa oldu. Ve bugün İzmir, Mustafa Kemal oldu. Ne mutlu bize ki, ateşin ve yoklukların üstesinden gelerek küllerinden yepyeni bir ülke yaratmış, olağanüstü bir halkın çocukları olarak doğduk. Ve bu destanın simge kenti İzmir’de yaşıyoruz. Bizim için, bundan büyük onur yoktur. Selam olsun bu destanı yaratanlara ve yaşatanlara.”
banner55

Yorum Gönder

@name x