banner12

Mülteci değil ajan alıyorlar!

04 Nisan 2016 Pazartesi 00:14

Mülteci yükünü Türkiye’nin sırtına yıkan AB’nin 28 üye ülkesi toplamda 50 bin civarında mülteci alacak. Ülke başına yalnızca birkaç bin mülteci düşerken, bazı Avrupa ülkelerinin mültecileri ajan olarak kullandığı ortaya çıktı

Mülteci değil ajan alıyorlar!
 HABER MERKEZİ
Avrupa Birliği (AB) 18 Mart'ta Brüksel'de yapılan AB-Türkiye zirvesinde mülteci yükünü tamamen Türkiye'nin sırtına yıktı. Ankara ile Brüksel arasında yapılan mutabakata göre mülteciler Türkiye'de kalacak, yasadışı yollardan Yunanistan'a geçecek mülteciler de Türkiye'ye iade edilecek. AB ise Türkiye'ye iade edilen mülteci sayısı kadar Türkiye'den mülteci alacak ancak kimleri alacağına kendisi karar verecek.

Ajanlık karşılığı sığınma hakkı

AB'nin alacağı toplam mülteci sayısı 50 bin civarında olacak. Ancak AB bunu alırken bile kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Avrupalılar adeta mülteci değil, ajan seçiyor. İltica başvurusu yapan birçok sığınmacının hukuki işlemlerde kolaylık nedeniyle istihbarat servislerine bilgi sağlamayı kabul ettiği ifade ediliyor. Bu konuya en somut örnek Almanya'dan geldi. Alman Sol Parti’nin, istihbarat servislerinin bilgi paylaşmaları karşılığında “mültecilerin hukuki işlemlerinin kolaylaştırma” ve onlara “koruma statüsü verilmesi” gibi konuların yer aldığı soru önergesine hükümet tarafından yanıt verildi. Hükümet tarafından verilen yanıta göre, son beş yıl içerisinde en az 998 sığınmacının Alman vatandaşlığına geçiş sonrası kayıtları silindi. Bu sığınmacıların Alman İstihbarat Servisi’nin çeşitli birimlerinin, Anayasayı Koruma Dairesi, güvenlik birimleri hatta CIA ile ortak operasyon sonucu iltica hakkı elde ettikleri ortaya çıktı. Alman İçişleri Bakanlığı Ocak ayında bu yöndeki iddiaları yalanlamıştı. 2014-2015 yılları arasında Federal Mülteci ve Göç Dairesi (BAMF) enformasyonuna göre Alman Gizli servisi ile bilgi alışverişinin bulunulduğu dokuz olayın kaydedildiği bildirildi.

Bu ajanlar nasıl kullanılıyor?

İltica hakkı verilen sığınmacıları ajan olarak kullanan tek ülkenin Almanya olmadığı, diğer Avrupa ülkelerinin de benzer işler yaptığı tahmin ediliyor. Bu bağlamda asıl merak edilen şey, bu ajan mültecileri ülkeler nasıl kullandığı? Çünkü Avrupa’yı hedef alan terörist saldırılarda adı geçen teröristlerin bazılarının o ülkelerin istihbarat servisleriyle bir takım bağlantılar içerisinde olduğu ortaya çıkmıştı. 2001’de ABD’yi hedef alan 11 Eylül saldırılarında CIA’nın parmağı olduğuna dair ciddi şüphelerin olduğunu hatırlatan uzmanlara göre, Avrupa’yı hedef alan terörist saldırıların istihbarat servislerinin karanlık planları sonucu yaşanmış olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekiyor. 

Mülteci iadesi başlıyor

Öte yandan AB-Türkiye sığınmacı anlaşmasının uygulaması 4 Nisan'da başlıyor. 4 Nisan Pazartesi günü yaklaşık 500 kişiden oluşan ilk mülteci kafilesi Yunanistan'dan Türkiye'ye getirilecek. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçen 500 kadar göçmen Midilli'den deniz yoluyla Dikili'ye gönderilecek. Suriyeli sığınmacılar ise tahsis edilen bir uçakla Türkiye'deki kamplara yerleştirilmek üzere Adana'ya taşınacak. Pazartesi günü gönderilecek sığınmacı ve göçmenlerin, Yunanistan'da iltica başvurusu yapmayan sığınmacı ve göçmenler arasından seçileceği bildirildi. Anlaşmaya göre, 20 Mart'tan sonra geçiş yapan ve adalardaki kayıt-kabul merkezlerinde tutulan sığınmacı ve göçmenlerin Yunanistan'a sığınma talebinde bulunma hakları var. Bu haklarını kullanmayanlar ise geri gönderilebilecek.
banner55

Yorum Gönder

@name x