banner12

Putin Türkiye’de

02 Aralık 2014 Salı 01:51

Rusya Devlet Başkanı Putin, Esenboğa Havalimanında resmi törenle karşılandı. Karşılamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız hazır bulundu. Putin için havalimanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı

Putin Türkiye’de
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı’nda resmi törenle karşılandı. Özel uçağı ile saat 13.08’de Ankara’ya gelen Putin ve beraberindeki heyeti, Esenboğa Havalimanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Rusya Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı. Uçaktan indikten sonra tören kıtasını selamlayan Putin, Şeref Salonu’na girmeden aprona getirilen özel aracına binerek, konvoyu ile havalimanından ayrıldı. 

Üst düzey güvenlik önlemleri 

Putin’in Ankara’ya gelişi öncesinde, Esenboğa Havalimanı girişinde araçlar kontrol edilerek içeri alındı. Büyükşeref Salonu çıkışında ve apronda iki ülke bayrakları göndere çekildi. Havaalanında, Şeref Salonu binasının çatısında keskin nişancılar görev alırken, ambulanslar da hazır bulundu. Öte yandan konvoyun geçeceği yol güzergâhlarında üst düzey güvenlik tedbirleri alındı. 

Putin’in temasları 

Ankara’da ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret eden Putin için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda karşılama töreni düzenlendi. Törenin ardından Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baş başa görüştü. Daha sonra, Erdoğan ile Putin’in eş başkanlığında, Türkiye Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyinin (ÜDİK) 5. Toplantısı gerçekleştirildi. İki ülkeden ilgili bakanların da katılacağı ÜDİK toplantısında, ikili ilişkiler, kapsamlı şekilde ele alındı, ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren temel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Putin ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başbaşa görüştü. Ardından heyetler arası görüşme yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin onuruna akşam yemeği verdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, gecenin ilerleyen saatlerinde Türkiye’den ayrıldı.

Lavrov önce geldi 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Putin’den saatler önce Ankara’ya gelerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) 5. Toplantısı’na ilişkin son hazırlıklar gözden geçirdiler. Lavrov ile Çavuşoğlu, hem toplantıya ilişkin son hazırlıkları gözden geçirdi hem de gelecek dönemdeki ziyaret takvimini ele aldı. Türkiye-Rusya arasındaki ikili, ekonomik ve ticari ilişkiler ile turizm hususlarının masaya yatırıldığı görüşmede, 2015’te Antalya’da düzenlenecek G20 zirvesi için Putin’in Türkiye’ye gelmesi ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın sekreteryasının taşınması konularının gündeme geldiği belirtildi. Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov’un, Suriye, Irak, Ukrayna ve Kıbrıs gibi bölgesel konuları da ele aldıkları, bu çerçevede Suriye’de akan kan ve göç dalgasının durdurulması için nasıl adım atılması gerektiğine ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu, bu konuda çok açık bir işbirliği ve müzakere süreci olduğu kaydedildi.  


Anahtar Kelimeler Putin Türkiye’de
banner55

Yorum Gönder

@name x