banner43

Anayasa paketi Meclis'e geliyor

04 Ocak 2017 Çarşamba 18:11

AKP ile MHP'nin üzerinde anlaşıp, komisyondan geçirdiği yeni anayasa teklifi, 9 Ocak Pazartesi gününden itibaren TBMM Genel Kurulu'ndan görüşülmeye başlanacak. MHP lideri Bahçeli'den anayasa değişikliğine tam destek açıklaması geldi. CHP ise anayasa değişikliğine karşı seferberliğe hazırlanıyor.

Anayasa paketi Meclis'e geliyor
 Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen 18 maddelik Anayasa değişikliği teklifi, 9 Ocak Pazartesi günü Genel Kurul'da görüşülmeye başlayacak. Ak Parti'nin cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifi, 9 gün süren görüşmelerin ardından geçen cuma TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilmişti.

Komisyona 21 madde olarak gelen teklif, 18 maddeye düşürülmüştü. "Yedek milletvekilliği" maddesi tekliften çıkartılırken, cumhurbaşkanının kararnameleriyle ilgili 14. ve 15. maddeler de geri çekilmiş ancak bu maddeler teklifin 9. ve 11. maddelerine eklenmişti.

Anayasa değişikliğinin yapılabilmesi için iki tur oylama yapılacak. Referandum sürecinin aralanabilmesi için oylamalarda teklifin 330 oy ve üzeri oyla kabul edilmesi gerekecek.

Teklifin içeriğinde neler var?

Komisyonda kabul edilen birinci maddeye göre; yargının 'bağımsız' ilkesine 'tarafsız' ibaresi eklenerek madde 'Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır' şeklinde düzenlendi.

Teklifin kabul edilen diğer maddelerine göre;

Meclis'teki milletvekili sayısı 550'den 600' e çıkarılacak.

* Milletvekili yaşı 25'ten 18'e indirilecek.

* Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı günde yapılacak.

* Komisyon'da devam eden toplantılarda önceki günlerde 'Yedek Milletvekilliği' teklifini içeren beşinci madde ise iptal edildi.

* Anayasa değişikliği teklifine göre, Meclis'in denetim yetkileri de yeniden düzenleniyor.

* Anayasa değişikliğine göre, Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Bu maddede yer alan 'Cumhurbaşkanı "doğuştan Türk vatandaşı" olanlar' ifadesi de 'Türk vatandaşı olanlar şeklinde değiştirildi.

* Değişikliğe göre, Cumhurbaşkanı ve TBMM'ye karşılıklı olarak fesih yetkisi veriliyor. Cumhurbaşkanı ve TBMM, yeni seçilen Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri göreve başlayana kadar görevine devam edecek.

*TBMM, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

* Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler birlikte yapılacak.

* Cumhurbaşkanı'na OHAL yetkisi veriliyor. Düzenlemeye göre, OHAL'de kararnamelerinde Meclis onayı süresi bir aydan üç aya çıkarıldı. OHAL gerekçelerine seferberlik hali de eklendi.

* Askeri yargıyı tamamen kaldırılacak.

* Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) üye sayısı 15'e indirilecek.

* HSYK üye sayısının 13'e çıkarılmasını öngörülüyor.

* Cumhurbaşkanlığı ile TBMM milletvekilliği seçimleri 3/11/2019 tarihinde yapılacak.

Bahçeli'den tam destek

Partisinin grup toplantısından sonra açıklamalarda bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli, Anayasa değişikliğine verdiği desteği bir kez daha teyid etti. Dün gerçekleşen MHP Grup toplantısından çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan MHP lideri Bahçeli, Anayasa değişikliğiyle ilgili, "Genel Kurul'a geldiğinde de oradaki değerlendirmelerde katkı sağlayacak bir tek 'evet' oyum vardır, onu da vereceğim. Verdiğim 'evet' oyunu referandumda da aynen tekrarlayacağım" dedi.

CHP'den 'anayasa değişikliği' seferberliği

Anamuhalefet partisi CHP ise Genel Kurul görüşmelerine başlanması beklenen Anayasa değişikliği teklifine karşı tepkisini, TBMM'de sürdürecek. Komisyonda söz alıp, sert muhalefet yapan CHP Anayasa Komisyonu üyelerinin, Genel Kurul görüşmelerinde de ön saflarda yer alacağı belirtiliyor.

Öncelikli amacı teklifin TBMM'den geçmemesi olan CHP, parlamentodaki milletvekillerini, "Söz konusu teklifin doğru olmadığına" ikna etmeye çalışıyor. Çalışmalarını, özellikle MHP'li milletvekilleri üzerinde yoğunlaştıran CHP teklifin, "Demokratik Cumhuriyeti ve hukuk devletini ortadan kaldırmaya dönük" olduğunu dile getiriyor.

 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler Anayasa
banner42

Yorum Gönder

@name x