banner54

'Arkasında ABD var' iddiası güçleniyor

21 Temmuz 2016 Perşembe 00:46

Katar'daki Eş-Şark Forumu Başkanı Vaddah Hanfer, Amerikalıların Türkiye'de askeri darbenin olacağını önceden bildiklerini savundu. TAVAK Başkanı Faruk Şen de "Türkiye’deki genel kanı bu darbenin arkasında ABD’nin olabileceğine yöneliktir" dedi.

'Arkasında ABD var' iddiası güçleniyor
 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da gerçekleştirmeye yeltendiği darbe girişimi arkasında ABD'nin olduğu konusundaki iddialar daha yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. TAVAK Başkanı Prof. Dr. Farul Şen, Türkiye’deki genel kanının bu darbenin arkasında ABD’nin olabileceğine yönelik olduğuna işaret ederek, "Bu konuda kesin bir delil kimsenin elinde yok fakat buna rağmen dış dünyanın Türkiye’ye ikircikli yaklaşımı Türk insanını üzüyor. Bir an evvel somut adımlar atılıp özellikle AB’nin Türkiye’ye yönelik çok olumlu ve iyimser politikalara yönelmesini beklemek Türk insanın ve Türkiye Hükümeti’nin de hakkıdır."  

ABD'ye danışılmadan gerçekleşmez

Katar'daki Eş-Şark Forumu Başkanı Vaddah Hanfer ise başarısız darbe girişimiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Bu büyüklükte bir darbe, Amerikalılara danışılmadan ya da onlara bilgi verilmeden gerçekleşemez. Türk ordusunun NATO'nun üyesi olduğunu ve ABD'nin İncirlik Üssü'nde kuvvetleri olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu üste bazı sorunlar olduğunu ve Türk subayların orada Amerikalı meslektaşları olduğunu biliyoruz." Hanfer, şöyle devam etti: "Amerikalıların Türkiye'deki askeri darbeyi önceden bildiklerini ancak kendilerini olayın dışında tuttuklarını düşünüyorum. ABD kendisine, darbe başarılı olursa bunu iyi bir şey olarak kabul etme, başarısız olursa da tarafsız kalma şeklinde bir tutum belirledi" ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Washington yönetiminin darbe ile ilişkisi olmadığı" yönünde açıklama yapmasının beklenen bir tavır olduğunu vurgulayan Hanfer, şunları söyledi: "Kerry'nin darbenin yapıldığı ilk saatlerde yaptığı açıklama net değildi. Ancak sonradan ABD Devlet Başkanı ve diğerlerinden, Türkiye'deki meşru hükümetin desteklenmesi yönünde daha güçlü mesajlar geldi."

Avrupa da farklı değil

"Darbe başarılı olsaydı hiç şüphesiz Avrupa'nın tavrı müspet olurdu fakat Batılıların geneli ve komşu ülkelerin çoğu, Türk halkının darbeyi püskürttüğünü idrak edince kınama açıklamaları gelmeye başladı." diyen Hanfer, "Batı bu tavrı takınmış olsaydı ilkesel olarak çıkarlarına aykırı düşmüş olurdu zira Türkiye'nin kaosa sürüklenmesi, ister mülteciler isterse terör ve diğer sorunlar olsun Avrupa'yı doğrudan etkilerdi" yorumunda bulundu. HABER MERKEZİ

banner56

Yorum Gönder

@name x