banner43

Efkan Ala neden istifa etti

02 Eylül 2016 Cuma 00:14

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebiyle geldiği iddia edilen Efkan Ala'nın İçişleri Bakanlığı'ndan istifasıyla hareketlenen Ankara'da hükümetten yeni istifalar gelebileceği konuşuluyor. MİT ve Emniyet'te görev değişiklikleri de gündemde.

Efkan Ala neden istifa etti
 İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 3 yıldır sürdürdüğü görevinden beklenmedik bir şekilde istifa etmesi Ağustos'un son gecesinde Ankara'da hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifasıyla yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atandı.

Kabinedeki değişiklik dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Efkan Ala'nın istifası öncesinde gizli bir görüşme trafiği yaşandığı ortaya çıktı. Erdoğan 31 Ağustos öğleden sonra Süleyman Soylu ve Mehmet Müezzinoğlu ile ayrı ayrı görüştü. Kulislerde, görev değişikliğine ilişkin talebin Erdoğan’dan geldiği ve dün başlayan Çin ve ardından da çıkacağı ABD ziyaretleri öncesinde de düğmeye bastığı yorumları yapıldı.

Başbakan Yıldırım’ın da bilgisi dahilinde sürdüğü belirtilen bu süreçten bakan ve parti yöneticilerinin büyük bölümünün de kamuoyuyla birlikte, Yıldırım’ın Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamayla haberdar oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık 25 dakika süren görüşme sonrasında 31 Ağustos'ta Saat 20.00’de kameraların karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım, 1 dakika süren konuşmasında şu açıklamayı yaptı: “İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan bakanlığa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır. Kamuoyuna bu bilgileri sunuyorum. İçişleri Bakanlığı’nı bırakan Efkan Ala bakanımıza yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Görevlerine atanan bakanlarımıza başarılar diliyorum.”

Aytun Çıray'dan çarpıcı iddia

Bu arada CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifa etmesiyle ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya attı. Aytun Çıray, Efkan Ala'nın tutuklanan Sinop Valisi'nin ifadeleri doğrultusunda görevden istifa ettirildiğini iddia etti.

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, bu değişikliği beklediğini söyleyen Çıray, "İçişleri Bakanı'nın istifasını bekliyordum. Çünkü tutuklanan Sinop Valisi, abilerinin Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı olduğunu söylemiş" diye yazdı.

Efkan Ala'nın istifasının "çok manidar" olduğunu söyleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özelde bu durumun basit bir istifa olmadığını vurguladı. "AKP'nin amiral gemisinin direği çatlamış durumda. İçeride görünenden çok daha büyük bir yarık olduğu ortada. Önümüzdeki günlerde AKP içinde çok sarsıcı ayrılıklar, istifalar duyabiliriz" diye konuştu.

Ala neden istifa etti?

Bu arada TBMM kulislerinde Afkan Ala'nın istifasının 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olduğu konuşuluyor. Süleyman Soylu'nun darbe kalkışmasının gerçekleştiği gece gösterdiği gayretlerin İçişleri Bakanlığı'na atanmasında etkili olduğu da gelen bilgiler arasında. Kulislerde konuşulan bir başka iddia ise istifa eden Efkan Ala'nın Hakan Fidan yerine MİT'te görevlendirilebileceği yönünde. Ama bu konuda hükümet cephesinden herhangibir açıklama gelmiş değil.

KAYNAK:www.yenimesa.com.tr

banner42

Yorum Gönder

@name x