banner54

Erdoğan ve Putin'in ortak açıklaması!

10 Ağustos 2016 Çarşamba 12:28

S. Petersburg'taki Putin – Erdoğan görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. İki liderin görüşmesinin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve Putin görüşmelerin ardından kameraların karşısına geçti.

Erdoğan ve Putin'in ortak açıklaması!
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasında yaşanan uçak krizinin ardından ilk kez St. Petersburg’daki Konstantinovskiy Sarayı’nda bir araya geldi. İki liderin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü.

İlk açıklamaların ardından önce Erdoğan ile Putin arasında başbaşa görüşme yapıldı daha sonra da heyetlerarası görüşme yapıldı.

Görüşmelerin ana gündemi uçak krizi ile bozulan ilişkilerin yeniden eski rayına düzeltilmesinin yanısıra Suriye merkezli ortadoğu kriziydi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerden sonra ise iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında ilk konuşmayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı.

Vladimir Putin: "İlişkilerimizi eski seviyeye çekmeyi ve bunun için de Türk şirketleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırmayı planlıyoruz. ortak enerji projelerini hayata geçirebilmek için somut adımlar atmamız gerekiyor. Ortak anlaştığımız konu terörle mücadelede işbirliğidir."

Toplantıda iki liderin yapmış olduğu açıklamaların satır başları şöyle:

Putin: İlişkilerde eski seviyeye dönmek için belirli bir zaman geçmesi gerekiyor

Basın toplantısında ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Putin konuştu. Darbe girişiminin ardından Erdoğan'ın Rusya'yı ziyaret etmesinin önemine vurgu yapan Putin, "Yapıcı görüşmeler oldu. Karşılıklı saygı öne çıkıyor."

Putin'in açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

* Önceliğimiz krizden önceki duruma dönmek.

* Rusya, Türk şirketlerine yönelik kısıtlamaları (yaptırımlar) aşamalı olarak kaldıracak.

* Türk şirketleriyle ilgili kısıtlamaları kaldırarak, bilimsel ilişkileri geliştirerek 2016-2019 yılları arasındaki kısa vadeli programımızı hayata geçirmek istiyoruz.

* Türk-Rus ilişkilerinde kilit nokta enerji. Bu enerji projelerini hayata geçirmek için somut adımlar atmalıyız.

* Nükleer enerji santralini ve Türk akımını konuştuk.

* İlişkilerde eski seviyeye dönmek için belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir.

* Charter uçuşlar düzelecek, projeler yürüyecek.Erdoğan: İlişkilerin eski seviyeye taşınmasında kararlıyız

Konuşmasına "Değerli dostum Putin'e daveti ve misafirperliği için teşekkür ediyorum" sözleriyle başlayan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

* Kapsamlı, yararlı görüşmeler yaptık.

* İlişkilerin eski seviyeye taşınmasında kararlıyız.

* Akkuyu'ya stratejik yatırım statüsü vereceğiz.

* Savunma sanayinde işbirliğimizi arttıracağız.

* Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesine sıcak bakıyoruz.

Erdoğan: Suriye konusunu henüz ele almadık

İki liderin açıklamalarının ardından gazetecilerden gelen bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'henüz' Suriye krizini ele almadıklarını söyledi.

Yapılan açıklamaların ardından gazeteciler sorularını yöneltti.

Suriye konusunda iki liderin yaklaşımını sorusuna Erdoğan; 

"Bu konuyu henüz ele almadık. Basın toplanıtısından sonra bu konuyu değerlendireceğiz. Bu konuda herhangi birşey söylemiyorum." dedi.Putin ise Suriye gündemine dair "Bende Sayın Erdoğanın sözlerine katılıyorum. Hepinizin bildiği üzere Suriye krizinin çözümü konusundaki fikir ayrılığımızın herkes farkında bu konuda bilgi paylaşımında bulunacağız ve çözüm arayışında bulunacağız. Demokratik bir çözüm ancak demokratik yollarla ulaşılır. Suriye'de ortak amaç krizin çözülmesi" ifadelerini kullandı.

Putin: Türk Akımı, Güney Akımı'na alternatif değil

Putin, Akkuyu ve Türk Akımı hakkındaki soruya TBMM'den geçirilmesi gereken bazı kararların olduğunu hatırlattı. Güney Akımı'na ilişkin bazı bilgiler de veren Putin, "Güney Akımı'nda bazı zararlarımız oldu. Türk Akımı, Güney Akımı'na alternatif değil" dedi.

Erdoğan ise Akkuyu'nun çıkartılacak teşvik yasalarından faydalanacağı açıklamasını tekrarladı.

Vize sorunun en kısa zamanda çözülmesi gerekiyor

Uçak krizinin ardından Türkiye ile ilişkilerin hızla değiştiğini söyleyen Putin, ticari konulara öncelik verdiklerini belirtti. Rusya'nın askıya aldığı vize serbestisine ilişkin soruyu da yanıtlayan Putin, "Bu sorunun da çözülmesi gerekiyor" dedi.

Öte yandan Erdoğan iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin uçak krizinden etkilendiğini hatırlatarak bugünkü görüşme ile '100 milyar dolar'lık ticaret hacmi hedefinin yeniden koyulduğunu' söyledi.

Putin: Evet çok zor bir dönemden geçtik ama Türk dostlarımıza bu zorlukları atlayabileceğimizi düşündüğümüzü söylemek istiyorum.

Anahtar Kelimeler Erdoğan Ve Putin
banner55

Yorum Gönder

@name x