banner43

Numan Kurtulmuş'tan tarihi itiraf

06 Ocak 2017 Cuma 14:54

Hükümet kanadı Suriye politikasında yanlışlar yaptığına dair itiraflar yapmaya devam ediyor. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş "Suriye politikamız baştan beri yanlıştı." dedi. Kurtulmuş Eylül ayında da Suriye politikasının Türkiye'nin başına büyük dertler açtığını söylemişti.

Numan Kurtulmuş'tan tarihi itiraf
 "Suriye politikamız baştan beri yanlıştı"

Bu tarihi itiraf Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan geldi.

"Suriye politikamız baştan beri yanlıştı"

Hürriyet gazetesine konuşan kurtulmuş şunları söyledi: "Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım. Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz. Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz. Suriye’de Ruslarla gidilecek olan görüşmelerde Halep üzerinden iyi bir Halep barışı ve Halep barışı üzerinden de iyi bir Suriye barışı tahkim edilmesi lazım. Musul meselesinde de yeni bir yaklaşımla Irak hükümetiyle bir ittifak yapılmalı." dedi.

Kurtulmuş'tan tarihi itiraf

Numan Kurtulmuş Eylül ayında yaptığı açıklama da Suriye politikasının Türkiye'nin başına büyük dertler açtığı itiraf etmişti.

İşte kurtulmuş'ın basın ilan kurumu programında yaptığı o konuşma

"Maalesef Türkiye olarak da bizim tek başımıza orada bir çözüm üretme imkanımız yoktu, biz de kalıcı bir çözüm üretemedik. Dolayısıyla eğer Suriye'deki bu siyasi istikrarsızlık olmasaydı bugün DAEŞ diye bir örgüt olmayacaktı. Eğer Suriye'deki bu siyasi istikrarsızlık olmasaydı, Suriye'nin kuzeyinde neredeyse bölgenin tamamını kantonlar üzerinden ele geçirmiş olan PYD/YPG unsurları olmayacak, bugün Türkiye'de karşı karşıya kaldığımız hendek siyasetiyle, çukur siyasetiyle karşılaşılmayacak, birileri Türkiye'deki şehirleri işgal etme cesaretini ve niyetini kendinde bulamayacaktı. Suriye politikası bu şekilde bir çıkmaza girmiş olmasaydı İstanbul'da, Ankara'da, Gaziantep'te, Elazığ'da bombalar patlamayacaktı. Hatta Türkiye bölgedeki birtakım güçlerle, örneğin Rusya ile bir yıldır devam eden gerilimin içerisine girmeyecekti. Türkiye, İran ile birçok konuda anlaşmazlık yaşamayacaktı ve belki Fethullahçı Terör Örgütü, ortamın bu kadar rahat olduğunu görüp Türkiye'de bir darbe teşebbüsüne kalkışmayacaktı. Türkiye 3.5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. 15 milyar dolara yakın para harcadı. Türkiye'nin bazı şehirlerinin sosyolojik yapısı değişti."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler Suriye Gerçekleri
banner42

Yorum Gönder

@name x