banner43

Türkiye’de ana sorun terör

19 Ocak 2017 Perşembe 00:18

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2016 sonuçlarına göre geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlar Türkiye’nin en büyük sorununun 'terör' olduğunu ortaya koydu. İkinci sırayı FETÖ tehlikesi, üçüncü sırayı ise işsizlik aldı.

Türkiye’de ana sorun terör
 RECEP BAHAR/İSTANBUL

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen, “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” 2016 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’de mevcut ve muhtemel sorunlar ile gündeme ilişkin toplumun bakışını tespit eden araştırma, kamuoyunun nabzını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre halk nezdinde 2016 yılının en büyük sorunu ‘terör’... PKK ve İŞİD’in yanı sıra FETÖ de ciddi bir tehdit olarak görülüyor. Halk FETÖ ile mücadele yöntemlerini yeterli bulsa da, mücadeleye devam edilmesi gerektiğine de inanıyor.

"İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın, Manisa, Tekirdağ, Balıkesir, Adana, Antalya, Hatay, Zonguldak, Samsun, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Bitlis, Erzurum, Ağrı" olmak üzere 26 kentte gerçekleştirilen “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması-2016” bulgularını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Zaim ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Banu Baybars Hawks basına açıkladı. Araştırmada öne çıkan saptamalar ana hatlarıyla şöyle:

Ana sorun terör

Halkın gözünde geçen yılın en büyük sorunu yüzde 35’lik oranla terördü. İkinci sırada ise FETÖ ile mücadele yer aldı. Terör 2015 yılında da yüzde 39'luk oranla en önemli sorundu. 2015 yılında sadece yüzde 1.3’lük bir kesimin sorun diye nitelendirdiği FETÖ ise, 2016 yılında radikal bir artışla yüzde 25.2 oranına yükselerek ülkenin en önemli ikinci sorunu haline geldi. Halkın en önemli üçüncü sorunu yüzde 10.5 oranıyla işsizlik oldu. İşsizlik 2011, 2012, 2013 ve 2014'teki araştırmalarda yüzde 29.3-yüzde 33.6 arasında değişen oranlarda ilk sıradaydı! Bu verinin TÜİK'in bu hafta açıkladığı yüzde 11.8'lik işsizlik oranının arkasında kalması dikkat çekiyor. Dördüncü sırada gelen hayat pahalılığının ise geçen yılın yüzde 5.1’lik oranının yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 9.8’e yükseldiği gözlendi. Öte yandan veriler, can emniyetinin olmadığı yerde vatandaşın 'işsizliği ve hayat pahalılığı'nı ikinci plana attığı şeklinde de yorumlanabilir!

Ekonomik kriz var

Araştırma sonuçlarına göre vatandaş ekonominin gidişatından hoşnut görünmüyor. Toplumun büyük bir kısmı ekonomik açıdan kötü durumda olduğunu ve ülkede ekonomik kriz yaşandığını düşünüyor. Buna karşılık, kamuoyunun yüzde 38,7’si hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu belirtiyor. Hükümetin ekonomi politikaları özellikle kendi parti tabanı tarafından başarılı görülmekle birlikte, muhalefet partilerinin tabanları ekonomi politikalarını başarısız buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 71.7’si ise Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu düşünüyor. "Kriz yoktur" diyenlerin oranı ise yüzde 21.1'de kaldı. Bu noktada ankete katılan kişilerin yüzde yüzde 48.9'unun ücretli çalışan, yüzde 6.8'inin işsiz olmak üzere yüzde 37.7'sinin çalışmayan kesimden olduğunu not edelim.

FETÖ ile mücadeleye yüksek not

Ankete göre halkın terör için çözüm önerisinde dengelenme gözleniyor. Geçtiğimiz yıl vatandaşa göre terör sorununun çözümü için en etkin yolun yüzde 31.6 ile askeri yöntemler olduğu ortaya konmuştu. Bu yıl bu oranın yüzde 34.6’ya yükseldiği gözlemlendi. Siyasi yöntemlerde oran küçük bir artış göstererek yüzde 30.9’dan yüzde 31.9’a çıktı. Kültürel politikalar ve ekonomik önlemler seçeneklerinin ise geçen yıllara göre geri planda kaldığı görüldü.

Hükümetin PKK ile mücadele performansının da sorgulandığı araştırmada 2015 yılında katılımcıların yüzde 28’inin hükümeti PKK ile mücadele konusunda başarılı bulduğu ortaya çıkmıştı. Bu yıl hükümetin PKK ile mücadele performansını başarılı bulanların oranı yüzde 35.6’ya yükseldi. Hükümetin en başarılı performans gösterdiği alan ise yüzde 45.8’lik oranla FETÖ ile mücadele oldu. Kamuoyunun yarısı FETÖ’nün siyasi uzantıları olduğu konusunda hemfikirken, her 10 kişiden 6’sı ise FETÖ’nün halen bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor. FETÖ ile mücadele yöntemleri toplumun yüzde 71.4’ü tarafından onaylanıyor.

'Darbe olabilir' diyenler de var

Kamuoyu genelinde 1 yıl içinde yeniden bir darbe girişimi olması ihtimali görülmüyor. Bu soruya yüzde 23’lük bir kesim ‘evet’ cevabını verirken, yüzde 57.3’ün ‘hayır’ cevabı verdiği gözlemleniyor.

Öte yandan araştırma sonuçlarına göre halkın Türkiye’nin bölünme tehlikesi altında olduğunu düşünme oranında geçen yıla göre bir düşüş gözlendi. Buna göre “Sizce Türkiye bölünme tehlikesi altında mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 37.5’i “evet” cevabı verdi. 2015 yılında bu oran yüzde 54.2 olarak gerçekleşmişti.

Orduya güven ilk kez azaldı

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de en güvenilir kurum olarak cumhurbaşkanlığı tespit edildi. Vatandaş yüzde 49.4’lük oran ile en çok cumhurbaşkanlığı kurumuna güvendiğini belirtti. Kamuoyunda ilk kez ordunun güvenilirliği düşüş gösterdi. Geçen yıl yüzde 62.4’lük oran ile vatandaşın en güvendiği kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yıl polis teşkilatıyla birlikte en güvenilir ikinci kurum oldu. Ordu ve polis teşkilatına olan güvenin oranı eşit gerçekleşti: yüzde 47.4... En az güvenilen kurum ise yüzde 15.1 ile medya oldu. Geçen yıl yüzde 40’lık orana sahip YÖK/ÖSYM ise radikal bir düşüşle yüzde 22.1’de kaldı.

Türkiye’nin NATO üyeliğinin devam etmesini destekleyenlerin oranında son iki yılda yüzde 20’lik düşüş gözlemlendi. Oran 2014 yılında yüzde 76.2, 2015 yılında yüzde 69.5 iken; 2016 yılında yüzde 58’e düştü.

OHAL uzatılmasın

15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlardan sonra Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini destekleyenlerin oranı yüzde 59.8... Kamuoyu OHAL ilan edilmesini onaylıyor ancak süresinin uzatılmasına karşı çıkıyor. “Mevcut OHAL süresinin uzatılması gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna 'Hayır' cevabını verenlerin oranı yüzde 48.5... OHAL kapsamında basına getirilen sınırlamalar kamuoyunun yüzde 41.7’si tarafından onaylanırken, yüzde 44’ü tarafından doğru bulunmuyor.

Başkanlık sisteminde durum

"Bugün bir anayasa değişikliği referandumu yapılsa, cevabınızın ne olacağını belirtir misiniz?" sorusuna halkın yüzde 34.7'si 'Evet' derken, yüzde 39.7'si 'Hayır' cevabı verdi. Kararsızların oranı ise yüzde 19.6... Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin veriler de aşağı yukarı aynı. Yüzde 34.1 'Evet', yüzde 35.4 'Hayır', yüzde 24.8 'Kararsız'. Öte yandan ankette en başarılı lider yüzde 45.5 ile Başbakan Binali Yıldırım, yüzde 43.3 ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 42.5 ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkması dikkat çekti.

İsrail en tehlikeli ülke

2011’den bu yana araştırmada Türkiye için en büyük tehlike oluşturan ülke İsrail iken, geçen yıl Rusya Federasyonu yüzde 64.7 ile en tehlikeli ülke çıkmıştı. Bu yıl yüzde 73.3’lük oran ile İsrail en tehlikeli ülke olarak görülürken, ABD ikinci sırada yer aldı. "ABD Türkiye’nin müttefiki/dostu mudur?" sorusuna 'Evet' diyenler yüzde 11.3'te kaldı. Geçen yıl bu oran 35.4 idi. "Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Operasyonunu destekliyor musunuz?" sorusuna halkın yüzde 48.8'i 'Evet' cevabı verdi.  

Kaynak:yenimesaj

Anahtar Kelimeler Terör EkonomiSiyaset
banner42

Yorum Gönder

@name x