banner43

Varsa yoksa başkanlık sistemi!

10 Haziran 2016 Cuma 01:32

Terör sarmalındaki Türkiye'nin şehit cenazelerini üçer beşer kaldırdığı bir dönemde hükümet başkanlık sistemi derdinde. İktidar partisi ve Erdoğan'ın birinci gündemi başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanlığı.

Varsa yoksa başkanlık sistemi!
 HABER MERKEZİ

Gün geçmiyor ki Türkiye'nin bir noktasında bombalar patlamasın, gün geçmiyor ki ocaklara ateş düşmesin. Türkiye tarihinin en zifiri karanlık sürecini yaşıyor. Son olarak İstanbul Vezneciler ve Mardin Midyat'ta yaşanan bombalı saldırılar yüreklerimizi yaktı. Güneydoğu'da açılım süresince terör yuvası haline gelen bölgelerden de gün aşırı acı haberler geliyor. Böyle bir ortamda siyasiler ise hala koltuk derdinde. İktidar partisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birinci gündemi başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanlığı. Binali Yıldırım hükümetinin öncelikli meselesi bu konu. Yıldırım hemen her konuşmasında söylediği sözleri AKP'li vekillere verdiği iftar yemeğinde de tekrarladı. Yıldırım konuşmasında yeni anayasa konusuna işaret ederek, “Son kez diyoruz ki ey siyasi rakiplerimiz gelin şu anayasayı yapalım. Sistemde yaşanan bu tıkanıklığı aşalım. Başkanlık sistemiyse başkanlık sistemi, partili cumhurbaşkanlığı ise partili cumhurbaşkanlığı. Türkiye’yi siyaseten zayıflatmayacak, şartlar ne olursa olsun, güçlü iradeyi hâkim kılacak bir sistemi birlikte kuralım. Bu onura bu şerefe gelin siz de ortak olun. Ama biz yokuz diyorsanız, biz bu anayasayı meclisimize getireceğiz, ondan sonrası meclisimizin işi. Meclis kararını verir.” 

Erdoğan cenaze için ABD'de!

Cumhurbaşkanı Erdoğan da terör sarmalındaki Türkiye'nin şehit cenazelerini üçer beşer kaldırdığı bir dönemde 74 yaşında hayatını kaybeden ünlü boksör Muhammed Ali'nin cenaze töreni için ABD'de. ABD'ye hareketinden önce açıklama yapan Erdoğan, "O aynı zamanda yumruklarını dünyadaki tüm ezilenler, tüm mazlum halklar için sallayan bir özgürlük savaşçısıydı. Muhammed Ali, ringlerin olduğu kadar gönüllerin de şampiyonudur. Onun her sözü, her yumruğu, her galibiyeti Afrika'dan Asya'ya milyarlarca mazluma umut verdi, güç verdi" dedi. Erdoğan'ın cenazede konuşma yapma talebi Muhammed Ali'nin ailesi tarafından reddedilmişti.

ABD'den kritik Türkiye analizi!

Türkiye kan kaybetmeye devam ederken ve siyasiler de sistem tartışması içerindeyken Türkiye'nin durumuna dair ABD'den dikkat çekici bir değerlendirme geldi. ABD Avrupa Kuvvetleri eski Komutanı General Philip Breedlove Merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Atlantic Council’da “NATO’nun Genişletilmesinin Geleceği ve Avrupa Güvenliğinin Yeni Sınırları” başlıklı panelde konuştu. Breedlove konuşmasında, “Türkiye bizim için önemli bir müttefiktir ve zor bir bölgede sıkışmış durumda. Güneyinde iç savaş yaşanıyor. Kuzeyinde bulunan Karadeniz ise gittikçe huzursuz bir hal alıyor” dedi.
Anahtar Kelimeler Başkanlık Sistemi!
banner42

Yorum Gönder

@name x