banner12

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kandil mesajı

23 Mayıs 2012 Çarşamba 17:26

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kandil mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kandil mesajı
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yarın akşam idrak edilecek Regaib Kandili nedeniyle mesaj yayımladı. 

Mesajında, Regaib gecesinin, diğer kandillerde olduğu gibi tarihte yaşanmış bir olayın sene-i devriyesi olmadığını dile getiren Başkan Görmez, Regaib Kandili’nin, geleceğe yönelik arzu ve istekleri, emel ve tutkuları gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gece olduğunu kaydetti. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi;

 “Üç aylardan Recep ve Şaban, bizleri ruhen ve bedenen Ramazana hazırlar. Bu sebeple Resûl-i Ekrem (sas), Recep ayı girdiğinde, ‘Allah’ım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır!’ diye dua etmiş ve üç ayları sevinçle karşılamıştır.  İdrak edeceğimiz Regaib, arzu, istek, emel ve tutku anlamlarına gelmektedir. Regaib, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin sene-i devriyesi değildir. Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gecedir.”

“Regaib gecesi, nefis muhasebesi yapmak için büyük bir fırsattır”

Mesajında modern zamanlarda insanoğlunun arzularına gem vuramadığını, servet ve güç tutkusuna karşı koyamadığını ifade eden Başkan Görmez, Regaib gecesinin nefis muhasebesi yapmak için büyük bir fırsat olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“Modern zamanlarda insanoğlunun en büyük sorunlarından birisi hiçbir arzusuna gem vuramaması, isteklerini dizginleyememesi, tutkularını terbiye edememesi, özellikle güç, servet ve şehvet tutkusunu frenleyememesidir.  İşte Regaib Kandili, bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve isteklerimizin, bizi esir alan aşırı tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği mübarek bir gecedir. 

Regaib gecesi için referans olarak verilen İnşirah suresinde, insanın gönül ferahlığını yakalaması ve zorlukları yenmesi ve üzerindeki boyundurukları atması için, ‘Rağbetiniz sadece Rabbinize olsun’ buyurulmuştur. Dolayısıyla Regaib, arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır. Zira kalplerimizin inşirahı, yüreklerimizin huzuru, gönüllerimizin neş’e ve sevinci ancak bu sayede mümkündür. Aynı şekilde bellerimizi büken günahlarımızdan, hata ve kusurlarımızdan, sinelerimizin ağır yüklerinden kurtulmak, şanımızı yüceltmek, güçlükleri yenmek ve işlerimizi kolay kılmak için de rağbetimizin daima Rabbimize yönelik olması gerekir.” 

“Çocuklarımızı yaz kurslarına bekliyoruz”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mübarek gün ve gecelerin ilahî lütuf, inayet, ihsan ve ikramlara vesile olduğunu da söyledi. Günah ve hatalarla yüzleşmek, nefis muhasebesi yapmak için bereketli gecelerin değerlendirilmesi gerektiğine değinen Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Din-i mübin-i İslâm’ın manevî ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya çalışalım. İhtiraslarımızı dizginleyip menfaat ve çekişmelerden uzak duralım. Kendimizden ve aile fertlerimizden başlayarak bütün akraba ve komşularımıza varıncaya kadar toplumun tüm kesimleri arasında sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulması, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesi, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşması için azami gayret gösterelim. Bu kandil vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, eğitim-öğretimin sona ermesinin ardından Başkanlığımızca düzenlenen yaz kurslarında güzel dinimizi, Kur’an-ı Kerim’i ve Sevgili Peygamberimizi (sas) öğrenmeleri için sunulan imkânlardan istifade ettirelim.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mesajını şöyle tamamladı:

“Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyamızda yaşayan soydaş, vatandaş ve kardeşlerimizle birlikte bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; bu vesileyle bilhassa İslâm dünyasında akmaya devam eden kanın bir an önce durması; insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakması; rağbetlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olması ve bu aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olması için Cenâb-ı Mevlâ’ya niyaz ediyorum.”
banner55

Yorum Gönder

@name x