banner12

Mevlana’yı anıyoruz

16 Aralık 2014 Salı 13:20

‘Gel, ne olursan gel’ ifadesi saptırılan Mevlana, farklı inançlara mensup kişileri de hoş gören bir Allah dostu asla olmadı. O, ne hümanist, ne mistik, ne de Darvinistti. O, İslam’a inanmış bir Müslümandı

Mevlana’yı anıyoruz
 İSLAM İLE BÜTÜNLEŞTİ
Hz. Mevlana’yı Şeb-i Arus törenlerinde, vuslat gecesinde anarken; İslami hakikatlerle nasıl bütünleştiğini de anlamak ve anlatmak gerekir. Hz. Mevlana, Hz. Adem’le başlayıp Hz. Muhammed’e kadar gelen ilahi dinlerin tamamının adı olan İslam’a inanmış bir Müslümandı. İnsanın niçin yaratıldığını, hayata neden geldiğini, hayatını nasıl sürdüreceğini kısaca varlık muhasebesini bilen ve bildiren kâmil bir mümindi. 

MEVLANA VE SEMA

Mevlana’da sema dönerek Allah’ı zikirdir yani Mevlana semadaki zikrin bir temsilini yerde yapmaktadır. Bu dönüş, mahlûkatın lisan-ı haliyle zikrini sembolize etmektedir. Kuran’ın beyanıyla “Her şey kendi feleğinde (yörüngesinde) yüzüyor” denildiği hal, her şeyin dönerek hareket halinde olduğu hakikatidir. Hz. Mevlana sema ile bu ilmi ve Kuranî gerçeği temsil etmektedir ve “dönmeyen bir şey yok ki ben de dönmeyeyim” demek istemektedir. 

Prof. Dr. Haydar Baş'ın köşe yazısı... 


banner56

Yorum Gönder

@name x