banner54

Mü’min sadece Allah’a umut bağlar

03 Nisan 2015 Cuma 00:57

Peygamberimiz şu cevabı vermiştir: “Mü’minin Allah’tan başka hiçbir kimsede umudu olmaz, münafık ise Allah’tan başka herkese umut bağlar. Mü’min Allah’tan başka hiç kimseden korkmaz. Münafık ise Allah’tan başka herkesten çekinir. Mü’min iyilik işlemekle b

Mü’min sadece Allah’a umut bağlar
 İmam Gazali Hazretleri şöyle anlatıyor:

Kadının biri Hasan el–Basrî’ye (rahimehullahu) gelir, “Genç bir kızım vardı, öldü, onu rüyamda görmek istiyorum, onu rüyada görmeni sağlayacak bir dua öğretesin diye sana geldim” der.

Hasan el–Basrî (rahimehullahu) da kadının arzusunu yerine getirir. Kadın kızını rüyasında görür ki, aman Allah’ım! Üzerinde katrandan bir elbise, boynuna bukağu ve ayaklarına prangalar vurulmuş.

Durumu Hasan el–Basrî’ye bildirir, veli de bu hale üzülür.

Aradan zaman geçer, bu defa kızı rüyasında Hasan el–Basrî görür. Kız cennettedir ve başı taçlıdır. Kız, veliye, “Beni hatırladın mı? Ben sana gelerek şöyle şöyle ricada bulunan kadının kızıyım” der.

Hasan el–Basrî, “Seni gördüğüm duruma getiren sebep nedir” diye sorar. Kız şu cevabı verir: “Adamın biri bizim mezarlığın yanından geçerken Peygamberimize (s.a.a.) bir defa salât ü selâm getirdi, mezarlıkta azâb çeken beş yüz elli ölü vardık. O adamın salât–selâmı sayesinde ‘bunlardan azabı kaldırın’ diye emir geldi.”

Şimdi düşünelim. Bir adamın Peygamberimize (s.a.a.) getirdiği salât ü selâm hürmetine o kadar kişi affedilince elli yıllık ömrü boyunca O’na salât ü selâm getiren kimsenin Kıyamet günü, O’nun şefaatine nail olmaması düşünülebilir mi?

Allah (c.c.), “O kimseler gibi (yâni münafıklar gibi) olmayın (günaha dalmayın) ki, onlar Allah’ı unutmuşlardır (yani Allah’ın emrinden ayrılarak tersini yapmışlar, dünyalık azgın arzulardan tad almşlar ve onun aldatıcı görüntülerine gönül vermişlerdir)” buyuruyor.

Peygamberimize (s.a.a.), “Mü’min ve münafık kimdir?” diye sormuşlar, Peygamberimiz şu cevabı vermiştir: “Mü’minin gözü namazda, oruçta olur, münafığın gözü işe –hayvanlarda olduğu gibi– yemekte, içmekte, ibadet ve namazdan uzak durmakta olur. Mü’min, eli vardıkça sadaka verir, Allah’tan günahlarının affedilmesini diler. Münafık ise ihtiras ve boş kuruntular peşindedir. Mü’minin Allah’tan başka hiçbir kimsede umudu olmaz, münafık ise Allah’tan başka herkese umut bağlar. Mü’min, dini yerine malını feda eder, münafık ise malı uğruna dinini satar. Mü’min Allah’tan başka hiç kimseden korkmaz. Münafık ise Allah’tan başka herkesten çekinir. Mü’min iyilik işlemekle birlikte ağlar, münafık ise kötülük işlediği halde güler.” 


banner56

Yorum Gönder

@name x