banner54

ABD yalan dolanda süper güç

18 Kasım 2016 Cuma 23:47

ABD'li yetkililerin son 3 aydır defaatle zikrettikleri "PYD/YPG unsurları Fırat Nehri'nin doğusuna çekilecek" şeklindeki açıklamaları havada kalıyor. Washington'ın son model silahlarla teçhiz ettiği YPG militanları, büyük bir gayret göstererek El Bab üzerinden Peşmerge ya da Büyük İsrail koridorunu tamamlamaya çalışıyor.

ABD yalan dolanda süper güç
 YENİ MESAJ/HABER ANALİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, 7 Eylül ve 27 Eylül'de yaptığı, Bakanlığının internet sitesinde de yer alan açıklamalarında PYD/YPG unsurların kendilerine verdiği sözü tutarak Fırat Nehri'nin doğusuna çekildiğini ifade etmişti.

Ancak aradan iki ayı aşkın süre geçmesine rağmen PYD/YPG militanları, bırakın geri çekilmeyi aksine Münbiç ve civarındaki köyleri ele geçirmeye devam ediyor.

Son olarak 16 Kasım Çarşamba günü ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, fiili durumu ilan etti: Terör örgütü PYD/YPG militanları Münbiç'te bulunuyor! Ancak buna karşın IŞİD Karşıtı Koalisyon'un sözcülerinden Amerikalı Albay John Dorrian Çarşamba günü McGurk'ten farklı bir açıklama yaparak, "Münbiç'te hiç (PYD/PKK askeri kanadı) YPG unsuru bulunmuyor" ve "Münbiç'te YPG unsurunun kaldığına inanmıyorum. Benim anladığım onlar bugün çekiliyorlardı" ifadelerini kullanmıştı.

İşgal sürüyor

ABD yönetimi terör örgütü PYD/YPG/PKK'nın Suriye'de Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç ilçesini boşaltacağı sözünü tekrarlamaya devam etmesine karşın örgüt Münbiç-Bab hattında 11 köyü ele geçirdi.

PYD/PKK, ABD'li yetkililerin açıklamaları esnasında Münbiç'ten harekete geçerek ÖSO'nun kuşatma altına aldığı El Bab kasabası istikametindeki Şeyh Nasır, Sab Veren, Kanlı Kuyu, Boğaz, Kendirili, El İşliye, Kankavi ve Berşaya köylerini IŞİD'ten aldı. Böylece Fırat Nehri'nin batısındaki Afrin ve Münbiç ilçelerini birleştirmeyi hedefleyen örgüt, iki bölge arasında köprü vazifesi gören El Bab merkezinin 9.8 kilometre yakınına ulaşmış oldu.

Kozlar El Bab'da paylaşılacak

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu, önceki gün Bab'ın kuzeybatısındaki Kabasin köyünü almış ancak Çarşamba günü IŞİD burayı yeniden ele geçirmişti. ÖSO köyü tekrar almak için hazırlık yaparken, PYD/PKK militanları da buraya 1.3 kilometre uzaklığında bulunuyor. PYD/YPG, ÖSO ve IŞİD halen El Bab kasabası çevresinde mevzilenmiş durumda.

Rakka operasyonu sürüyor

Bu arada Obama'nın temsilcisi, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) de IŞİD’in Rakka'daki karargâhını kuşatmak için ilerlemeye devam ettiği mesajını paylaştı.

PYD/PKK, Suriye'de harekât alanını genişletmek için SDG adını kullanıyor. SDG çatısı altındaki militanların ve yöneticilerin tamamına yakını PYD/PKK'lılardan oluşuyor. 

Türkiye'nin çağrıları havada kalıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 7 Kasım'da "Münbiç konusundaki kararlılığımız 6 Kasım itibarıyla Türkiye'yi ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a açıklıkla ifade edilmiş, en baştan verilen sözler gereği, Münbiç'in bir an evvel PYD tarafından tamamıyla boşaltılmasının önemi dikkatle ifade edilmiştir" demişti. Kurtulmuş, 17 Kasım Perşembe günü yaptığı açıklamada ise şunları söylemişti: "Türkiye'nin tavrı çok açıktır. Münbiç'ten PYD ya çıkacak ya da çıkartılacaktır. Dolayısıyla Amerikalılar Türkiye'nin bu kararlılığını gördüler, YPG üzerindeki baskılarını artırıyorlar. YPG'den ve Amerikalı yetkililerden yapılan açıklamalarda da çok kısa bir süre içerisinde bütünüyle Münbiç'in boşaltılacağı ve Fırat'ın doğusuna bu unsurun geçeceği tespit ediliyor."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, 3 Kasım'da İsviçre'nin Neue Zürcher Zeitung gazetesine verdiği mülakatta, ABD ile Türkiye'nin anlaşamadığı iki konu olduğuna işaret ederek, bunlardan ilkinin ABD'nin YPG ile ilişkileri olduğunu ifade etmişti. Çavuşoğlu, "YPG’ye silah veriyorlar ve biz bu silahları PKK’nın elinde yakalıyoruz" demişti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler Süper Güc
banner55

Yorum Gönder

@name x