banner54

ZEHİRLİ KIYAK

16 Mayıs 2013 Perşembe 09:00

Birçok ülke nişaşta bazlı şekerleri (NBŞ) yasaklarken Türkiye’de hükümet, vatandaşların sağlığını hiçe sayarak NBŞ için belirlenen kotayı yüzde 38 artırdı. Bu karar tamamı yabancı olan NBŞ üreticisi firmalara kıyak olarak değerlendiriliyor

ZEHİRLİ KIYAK
 ORHAN DEDE / ARAŞTIRMA 

Hükümet vatandaşlarının sağlığını hiçe sayıyor. Çikolata ve şekerli mamüller üreten bazı firmaların işine gelen bu kararla pek çok ülkenin vatandaşlarının sağlığını tehdit ettiği için yasak getirdiği nişaşta bazlı şekerlerden (NBŞ) Türkiye’ye yüz binlerce ton ithal edilecek. Bu hafta Bakanlar Kurulu, nişasta kökenli şekerler için belirlenen kotayı yüzde 38 artırdı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 2012-2013 pazarlama yılında nişasta kökenli şekerler için Şeker Kurulu tarafından 244 bin 400 ton olarak belirlenen kotanın yüzde 38 artırılması kararlaştırıldı. Bu kararla Türkiye’ye her yıl 337 bin 272 ton NBŞ ithalatı yapılabilecek. 
Türkiye’ye kaçak yollardan da on binlerce ton NBŞ’nin girdiği tahmin ediliyor. Tam miktarı bilinmese de kaçak yollardan giren NBŞ’nin miktarının 200 bin tonu bulabildiği iddia ediliyor. 

Amaç daha fazla kâr 
Hemen her gün gıda skandallarına bir yenisinin eklendiği ülkemizde şekerden yüzlerce kat daha tatlı olan ve insan sağlığını tehdit eden yapay tatlandırıcılar ithalatındaki kotanın daha da artırılması bu tür tatlandırıcılar kullanılarak üretilen ürünlerin de artacağını gösteriyor. Nişasta bazlı şekerlerin fiyatı şekere göre çok ucuz. Bundan dolayı maliyetleri düşürmek ve daha fazla kâr elde etmek isteyen üreticiler NBŞ’yi tercih ediyor. Bakanlar Kurulu’nun nişasta bazlı şeker ithalatında kota artışına gitmesinden en fazla faydalanacak şirketlerin yabancı şirketler olduğunu ifade eden uzmanlar, kota artışının bu şirketlere kıyak anlamına geldiğini belirttiler. 

Türkiye’de NBŞ kullanımı çok yüksek 
Türkiye’de market raflarında gördüğünüz hemen her üründe yüksek oranda NBŞ bulunuyor. Yalnızca tat verici olarak değil, nemi çekme özelliği ve gıdaların raf ömrünü uzatmak amacıyla da kullanılıyor. Alkollü, gazlı, kolalı içeceklerde, tat verici olarak meyve suyu sanayiinde, çikolata şekerleme, tatlılar, bisküvi, unlu mamuller sanayiinde kullanılıyor. Süt ürünleri, ketçap, mayonez, hazır çorba gibi işlenmiş gıdalarda ve meyve sebze ürünlerinin salamurasında da kullanılıyor. Oysa bilim adamlarına göre NBŞ’ler masum şekerler değil. Kilo almaya, insülin direncini tetikleyerek şeker hastalığına yol açabiliyor.

NBŞ’ler yüzyılın felakatleri arasında 
Uzmanlar sağlığı tehdit etmesi açısından NBŞ’leri yüzyılın en büyük felaketleri arasında sayıyorlar. Şeker pancarından elde edilen doğal şeker yerine farklı işlemlerden geçirilerek enzimlerine ayrıştırılan mısır şurubunun kullanılmasının başta obezite olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkardığı uzmanlar tarafından ifade edilmesine rağmen hükümet NBŞ ithalatının önünü sonuna kadar açarak ve şeker pancarı üretimine kısıtlama getirerek çok tehlikeli adımlar atıyor. Önü alınamayan tatlandırıcı ithalatı ve NBŞ kotalarının her yıl Bakanlar Kurulu’nun inisiyatifi ile artırılması beraberinde insan sağlığını olumsuz etkileyen katkı maddeli sahte bal, reçel, kola, meyve suyu gibi daha sayamadığımız birçok ürünün rafları doldurmasına sebep oluyor.

ABD yasakladı 
Batılı ülkelerde mısır şurubu kullanımı için kotalar bulunuyor. ABD’de yüzde 2, Almanya’da yüzde 8, Fransa’da yüzde 5 olan bu oran, Türkiye’de yüzde 15 gibi yüksek bir noktada. Amerika’da bir dönem yasaklanan, kansere neden olduğu iddia edilen, diyetisyen ve doktorlar tarafından kullanılmaması şiddetle tavsiye edilen yapay tatlandırıcıların ülkemizde özellikle büyükşehirlerde tezgahlarda çok ucuz fiyatlara açıktan satılabiliyor. Bu durum nişasta bazlı şekerlerin ithalatını her yıl daha da artırıyor. Kimyasal tatlandırıcılardan aspartam ve sakarin, market raflarındaki diyet kola, düşük kalorili yoğurt ve şekersiz sakızın yanı sıra açıktan satılan baklava, reçel, helva ve süt tatlıları gibi birçok üründe şeker yerine kullanılıyor. Vatandaşlarımız ise aldığı birçok ürünün içinde kimyasal tatlandırıcı kullanıldığından habersiz durumda.  


Anahtar Kelimeler ZEHİRLİ KIYAK
banner55

Yorum Gönder

@name x