banner54

Eskişehir’den ortak çağrı

17 Temmuz 2014 Perşembe 05:02

Eskişehir’de, 'Çatı Aday' olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen CHP, MHP, DP, DSP ve BTP il başkanlıkları tarafından Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ortaklaşa basın toplantısı düzenlendi

Eskişehir’den ortak çağrı
YENİ MESAJ / ESKİŞEHİR
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyen 5 partinin Eskişehir il başkanları ortak basın toplantısı düzenledi. CHP İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında ilk olarak konuşan CHP İl Başkanı Nihat Çuhadar, Türkiye’nin ilk kez toplumsal büyük bir uzlaşmaya imza attığını belirtti. Bir arada yaşama kültürüne ihtiyaç olduğunu ifade eden Çuhadar, “Sosyal adaleti tahsis etmek en büyük amacımızdır. Kuvvetler ayrılığını pekiştirmeyi, nefret, şiddet dili yerine sevgi ve barışı hakim kılmak için Eskişehir’deki siyasi partiler olarak Cumhurbaşkanı adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun mezheplerin çatıştığı Ortadoğu coğrafyasında tüm inanç ve kimliklere eşit ve tarafsız davranacak, ülkemizin dünyadaki itibarını yeniden yükseltecek. Atatürk ilke ve cumhuriyetimizin temel değerlerini milli ve manevi değerlerimizle birleştirecek, kadın erkek eşitliğine bağlı kalacak, ülkemizin birikmiş sorunlarına Anayasa'da kendisine verilen çerçeveler doğrultusunda yeni çözümler üretecek, kamplaştıran değil uzlaştıran, ötekileştiren değil birleştiren, sadece bir kesimi değil tüm kesimleri temsil eden, bölünmez bütünlüğümüze sahip çıkacak tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağına inancımız tamdır” dedi.
Çuhadar konuşmasının sonunda, Eskişehir halkını Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemeye davet etti.
Ekmeleddin İhsanoğlu siyasette kirlenmemiş bir isim
BTP İl Başkanı Fahri Gürgenburan ise, CHP’yi, dindar bir aday göstermesiyle kendi seçmeninden soğutmak, diğer sağ partileri de ‘CHP ile işbirliği yaptı’ diye yanlış adrese gönderilmek istenen bir durumla karşı karşı olduklarını kaydederek şunları söyledi: 
“Ekmeleddin Bey dışında bazı yönlendirmeler yapılıp, adayımız dışında karşı adayın desteklenmesi gibi bir oluşum içerisinde bulunuldu. Ama biz bu oluşumun tutmayacağını düşünüyoruz. Çünkü baktığımız zaman Ekmeleddin Bey tarafsız, herkese yakın ve siyasette kirlenmemiş bir isim. Yerel seçim öncesine bakarsak, pek çok yolsuzluğun gündeme geldiğini düşünürsek, halkımızın kavga istemeyen uzlaştırmacı tavırlarıyla birlikte adayımızı destekleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de ilk defa böyle bir olay meydana geldi. Biz Türkiye’nin bağımsızlığı için Cumhuriyetin geleceği için bu birlikteliğin zorunluluğunu düşünüyoruz.”
Konuşmaların sonunda, 16 Temmuz 2014 Çarşamba günü (bugün) saat 17.30’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde CHP, MHP, DP, DSP ve BTP yönetici ve parti üyelerinin katılacağı bir tanıtım toplantısı düzenleneceği bilgisi de verildi.
banner56

Yorum Gönder

@name x