banner54

Depremi haber verecek uydu

12 Kasım 2012 Pazartesi 17:28

İranlı bilim adamlarının depremi önceden belirleyen alçak irtifalı uydular geliştirmek için çalışma yaptıkları belirtildi. İran uydusunun alçak irtifaya yerleştirilerek depremi uzaydan haber vereceği söyleniyo

Depremi haber verecek uydu

Afganistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, Türkiye ve İran'ın üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Organizasyonu'nun (ECO) ilk buluşması, İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirildi. Üye ülkelerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan İran Telekomünikasyon ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Takipur, üye ülkelerin teknolojik bilgi çalışmaları ve telekomünikasyon uyduları için işbirliği yapması gerektiğini, bu yolla müşterek bilişim uyduları geliştirebileceklerini ve her üye ülkenin bundan istifade edeceğini belirtti.

İletişim sahasında gelişmek ve ileri dereceli çalışmalar yapmak için üye ülkelerin bilgi paylaşımı yapmaları gerektiğine temas eden Takipur, yazılım ve donanım sahalarında, altyapı çalışmalarında, e-devlet hizmetlerinde ve mobil operatörler sahalarında bir araya gelinip müşterek çalışmalarla bilgi ve teknoloji geliştirilmesini tavsiye etti. Bakan Rıza Takipur ayrıca uluslararası tarifelerin indirilerek fırsatların geliştirilmesi ve telekomünikasyon sahasında teşviklerin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Batı'dan gelen tüm engellemelere rağmen İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk uydusunu 2009'da uydu yörüngesine gönderdiğine temas eden İranlı Bakan, bu sahada çalışmalarının tüm hızıyla süreceğini ve hiç kimsenin bu çalışmalara mani olamayacağına dikkat çekti. İran'ın 2009'dan sonra 2011'de Rassad ve 2012'de Navid isimli uyduları da yörüngeye gönderdiği biliniyor.

'Ayet' depremi önceden saptayacak

İranlı merciler, yaptıkları açıklamalarda, İranlı bilim adamlarının depremi önceden belirleyen alçak irtifalı uydular geliştirmek üzere çalıştıklarını belirtti. İran Sanayi ve Bilim Çalışmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Muhammed Hassan İntizari, 6o kilo civarında ağırlığa sahip 'Ayet' isimli İran uydusunun alçak irtifaya yerleştirilerek depremi uzaydan haber vereceğini söyledi. Fransa, Çin ve Rusya'nın da benzer uydu sistemleri üzerine çalıştıklarına dikkat çeken İntizari, İran uydusunun deprem öncesi ve sonrası hareketlenmeler için sismik bozuklukları halletmek noktasında çok mühim bir adım atmış olduğunu belirtti.KAYNAK: yenimesaj.com.tr
banner56

Yorum Gönder

@name x